معرفی ارزها

دوشنبه, 28 مهر 1399 12:27

چین‌ لینک Chainlink چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

چین‌لینک یا به اختصار LINK روشی برای مبادله اطلاعات با بلاک‌چین به صورت قابل اطمینان، امن و غیرمتمرکز ابداع کرده است.

در طی دوره زمستان کریپتو در اواخر سال 2018 پروژه‌های زیادی با شکست روبرو شدند اما چین‌لینک در این دوره موفق به رشد و حتی شکست دادن بازار نزولی شد. اما در شرایطی که بیشتر بازار کریپتو دچار سقوط شده و با رکود روبرو شدند چین‌لینک چگونه به این هدف رسید؟

تعریف مسئله

سیستم‌های بلاک‌چین به دلیل استفاده از ریاضیات و رمزنگاری، بسیار قوی هستند و وجود امنیت، اطمینان و تمرکززدایی را تضمین می‌کنند. اما مشکل اینجاست که هر بلاک‌چینی دنیای خاص خود را دارد. مبادله اطلاعات با دنیای بیرونی همواره باعث ایجاد آسیب پذیری‌هایی در این بلاک‌چین‌ها می‌شود – از جمله نیاز به اعتماد به یک بلاک‌چین بیرونی برای ارائه اطلاعات دقیق. بازیابی اطلاعات درباره نتیجه رویدادها یا حتی موارد ساده‌ای مثل قیمت بیت‌کوین مستلزم اعتماد به یک منبع بیرونی است و اینکه این منبع واقعیت را اعلام کرده، تقلب نمی‌کند و دچار آسیب پذیری نیست.

چین‌لینک چیست؟

چین‌لینک نحوه مبادله اطلاعات با بلاک‌چین به روشی امن، قابل اطمینان و غیرمتمرکز را ابداع کرده است. منابع داده‌ای بین بلاک‌چین و دنیای واقعی که به آن‌ها اوراکل گفته می‌شود دیگر تبدیل به یک نقطه شکست واحد برای قراردادهای هوشمند نخواهند شد. چین‌لینک شبکه‌ای متشکل از نودهای مختلف ایجاد کرده تا امکان مبادله اطلاعات با بلاک‌چین را فراهم کند و در نتیجه یکی از زیرساخت‌های مهم برای قراردادهای هوشمند را ایجاد می‌کند. این «لایه میانی بلاک‌چین» باعث می‌شود که اوراکل‌های چین‌لینک بتوانند اطلاعاتی مهم مثل فید قیمت‌ها، نتایج رویدادها و لینک سیستم‌های پرداخت سنتی را بدون از بین بردن امنیت یا تمرکززدایی تأمین کنند.

چه کسی چین‌لینک را ابداع کرد؟

چین‌لینک توسط Sergey Nazarov مدیرعامل و Steve Ellis مدیر ارشد فناوری فعلی این پلتفرم ابداع شد.

تاریخچه‌ای مختصر

  • سپتامبر 2017 – چین‌لینک 32 میلیون دلار در یک عرضه اولیه کوین جمع آوری کرده و توانست 1 میلیارد توکن LINK ایجاد کند.
  • نوامبر 2018 – چین‌لینک، TownCrier را اکستاب کرد.
  • می  2019 – چین‌لینک، روی مین نت اتریوم راه اندازی شد.

ویژگی خاص چین‌لینک

برقراری ارتباط بین بلاک‌چین و دنیای بیرونی باعث ایجاد آسیب پذیری قابل توجهی در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌شد تا اینکه چین‌لینک در نهایت توانست پلی امن بین این دو جهان ایجاد کند. نقطه ورود داده‌ها به بلاک‌چین، نقطه‌ای است که امکان دستکاری یا جعل داده‌ها در آن وجود دارد – هدف چین‌لینک، رفع این نقاط شکست است.

چین‌لینک برای به حداقل رساندن آسیب پذیری اوراکل‌ها، در مقاله سفید خود به سه اصل اولویت داده است: (1) توزیع منابع داده (2) توزیع اوراکل‌ها و (3) استفاده از سخت‌افزار قابل اطمینان.

آیا می‌دانستید؟

چین‌لینک برای افزایش سطح امنیت دیتافیدها، استارتاپی به نام TownCrier را خریداری کرد. با استفاده از فناوری‌های این استارتاپ و محیط‌های اجرایی قابل اطمینان و سخت‌افزارهای امن تخصصی آن، داده‌هایی که در اختیار اوراکل‌های چین‌لینک قرار می‌گیرند امنیت بیشتری خواهند داشت.

سایر ویژگی‌های متمایز چین‌لینک

کاربردهای واقعی چین‌لینک با نگاهی به لیست شرکت‌های همکار آن در دنیای کریپتو مثل Polkadot و Synthetix و همچنین شرکت‌های سنتی مثل سوئیفت و گوگل مشخص می‌شود.

برای مثال می‌توان وجهی در دنیای واقعی را از طریق سوئیفت و با کمک چین‌لینک به بلاک‌چین ارسال کرد. سپس اثبات پرداخت دریافت شده و می‌توان آن را از طریق چین‌لینک به سوئیفت برگرداند. استفاده از چین‌لینک توسط سوئیفت منجر به فراهم شدن امکان تعامل بی وقفه بین دنیای سنتی و دنیای ارزهای دیجیتال شده و نقاط شکست را به حداقل می‌رساند.

طرز کار چین‌لینک

چین‌لینک یک اوراکل غیرمتمرکز متشکل از خریداران و تامین کنندگان دیتا است. خریداران داده‌ها را درخواست کرده و تامین کنندگان آنها را به روشی امن تامین می‌کنند.

خریداران آنچه می‌خواهند را انتخاب می‌کنند و تامین کننده‌ها این داده‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهند. تامین کننده‌ها باید مقداری توکن LINK به عنوان وثیقه ارائه کنند که در صورت انجام رفتار نادرست این توکن‌ها از آنها گرفته می‌شود. پس از انتخاب تامین کننده‌ها، آنها باید داده‌های خواسته شده را تامین کنند.

چین‌لینک برای تجمیع و وزن دهی به داده‌های تامین شده از سیستم اعتباردهی استفاده می‌کند. اگر همه چیز طبق انتظار پیش برود، تامین کننده هم دستمزد خود را دریافت می‌کند.

نحوه تهیه توکن‌های لینک

شبکه چین‌لینک از یک توکن ERC677 استفاده می‌کند که قابلیت‌هایی شبیه توکن‌های ERC-20 دارد و این امکان را فراهم می‌کند که توکن‌ها حاوی یک بسته اطلاعاتی باشند. همچنین از این توکن‌ها برای پرداخت دستمزد تامین کننده‌های دیتا استفاده می‌شود که داده‌ها را به بلاک‌چین منتقل می‌کنند. قیمت سرویس‌ها توسط تامین کننده یا اوراکل‌ها مشخص می‌شود.

به غیر از دریافت LINK توسط تامین کننده‌های دیتا، می‌توان توکن LINK را از کوین‌بیس، بایننس و هووبی خریداری کرد.

کارهای قابل انجام با چین‌لینک

هر چند چین‌لینک کار خود را از اتریوم شروع کرد اما سرویس اوراکل آن در سایر بلاک‌چین‌ها مثل بیت‌کوین و Hyperledger هم قابل استفاده است. توسعه دهندگان مستقل و شرکت‌های بزرگ می‌توانند در شبکه چین‌لینک نقش فروشنده داده‌ها را داشته باشند و در قبال انجام این کار توکن LINK دریافت کنند.

آینده

دو هدف کلیدی برای تضمین امنیت در شبکه چین‌لینک، توزیع منابع داده‌ای و توزیع اوراکل‌ها هستند. مثل همه شبکه‌ها، چین‌لینک هم سعی دارد اشخاص و اپراتورهای بیشتری را به اکوسیستم خود اضافه کند تا ارزش و قدرت آن را افزایش دهد. دستیابی به این هدف علاوه بر آغاز همکاری‌های جدید مستلزم برگزاری رویدادها و طرح‌های آموزشی جدید مثل طرح Chainlink Commnity Advocate است.

 

جهت ارسال پیام در واتس اپ یکی از اپراتورها را انتخاب کنید

پشتیبانی واتس اپ
Close and go back to page