خرید آیکان ICON

خرید آیکان ICON

آیکان (ICX ) چیست ؟

برای ارائه تعریف درستی از آیکان ابتدا باید ارزهای دیجیتال  را نه به عنوان پول، بلکه به عنوان یک ابزار دید . ابزارهایی که انجام برخی کارهای خاص که در سایه تکنولوژی های بلاکچین  برای ما میسر شده است را ساده می کند. ارزهای دیجیتال پروتکل های قابل برنامه ریزی هستند که می توانند بر اساس نیازهای خاص، سفارشی شوند. این مساله از ویژگی های درخشان پلتفرمی مانند Ethereum است که بسیاری از ارز های دیگر از آن الهام گرفته اند.

با توجه به اینکه بلاکچین را میتوان در صنایع مختلف به کار گرفت ، منطقی است که پلتفرمی داشته باشیم که بتوانیم داده ها و خدمات پرداخت را بین این صنایع مختلف پیوند دهیم. با استفاده از بلاکچین و ارز دیجیتال به جای استفاده از پول نقد و یا بانکداری دیجیتال سنتی، که می تواند بسیار دشوار باشد، برای تسهیل عملیات مختلف بین صنایع و بیزینس ها، مثلا، صنایع پزشکی و بیمه، می توانیم از یک پلتفرم واحد استفاده کنیم.

امروزه شرکت ها و کمپانی های بزرگ زیادی هستند که به دنبال روشی برای ارتباط دادن زیرمجموعه ها و جامعه ی کاربران خود با شرکت های مادر هستند.

ICON معتقد است که در حال حاضر جهان نه به ملیت ها، بلکه به جوامع تقسیم شده است. بیمارستان ها، تجارت، موسسات خیریه، موسسات آموزشی، بانک ها، ارائه دهندگان بیمه - اینها همه جوامعی هستند که به یکدیگر متکی هستند. اینها سیستم های ارائه دهندگان خدمات هستند که اگر دسترسی به امنیت داده ها و خدمات ارائه شده توسط صنایع مرتبط داشته باشند عملکرد بهتری خواهند داشت.

ICON توسط گروه مالی Dayli، که یک سازمان 400 میلیارد دلاری است که در سال 2016 تأسیس شده، ارائه شد. بسیاری از اعضای تیم آیکان در گذشته برای این شرکت کار کرده اند. گروه دایلی همچنین در کشور کره با ارز Coinone شناخته شده است.

اگر وایت پیپر ( دفترچه اطلاعات) آیکان را مطالعه کنید خواهید دید که آیکان از آن شرکت هاست که در مورد هدف اصلیش چندان فلسفه بافی نمی کند، درست از همان ابتدا این پلتفورم هدف خود را "اتصال جهانی" اعلام کرده و بیان می کند که این پلتفورم در تلاش است تا چالش های پیش روی اتصال دنیای اطلاعات موجود در جهان را از طریق قدرت تکنولوژی بلاکچین از میان بردارد.

این شرکت برای توضیح ارزش و کاربرد عملی آیکان استفاده از آن در بخش های پزشکی و بیمه را به عنوان مثال ارائه می دهد. هنگامی که یک فرد برای دریافت خدمات پزشکی به بیمارستان می رود و میخواهد هزینه های درمان را با بیمه پرداخت کند، بیمارستان مذکور که در شبکه آیکان است می تواند جزئیات بیمار را از طریق "ای دی" بلاکچین به ارائه کننده بیمه که آن هم در شبکه آیکان می باشد، ارسال کند. این عملیات با استفاده از توکن های ICON،یا همان ICX صورت می گیرد.

البته با تمام این تفاسیر و ادعاها، آیکان عمدتا یک پلتفرم برنامه های کاربردی غیر متمرکز است که یک ویژگی بیشتر یعنی اتصال بلاکچین های مختلف به هم را نیز دارد. این مساله می تواند آیکان را به یک رقیب مستقیم برای ارز هایی مانند Ethereum و NEO تبدیل  کند، هرچند که آیکان دارای ماهیت فراگیرتری است.

پیش پرداختن به ویژگی هایی که آیکان را از سیستم عامل های مذکور جدا میکند، با هم نگاهی به نحوه عملکرد این پلتفرم می کنیم.
Hosp-and-Ins-585x293.png

آیکان چگونه کار می کند ؟

آیکان را میتوان به عنوان  بلاکچینی از بلاکچین  ها تعریف کرد. به عبارت دیگر آیکان شبکه ای متشکل از بلاکچین های مستقل است که به صورت مستقل و بر اساس قوانین مخصوص خود مدیریت شده اما برای همکاری و ارتباط با هم از آیکان استفاده می کنند. در این شبکه همه ی بلاکچین ها باید از یک سری قوانین خاص پیروی کنند.

بلاکچین های پلتفورم را می توان ایالت های مستقل دانست که قوانین خاص خود را دارند اما در سطح بین المللی همگی از یک قانون جامع پیروی می کنند و باید با هم همکاری کنند. این بلاکچین ها از طریق یک نکسوس با هم در ارتباطند و حق رای برابر خواهند داشت.

در آیکان، شبکه ی غیرمتمرکزی که توسط این پلتفرم ارائه می شود به بلاکچین ها امکان داد و ستد از طریق توکن خود یعنی ICX را نیز می دهد. همه ی بلاکچین ها حق رای داشته و در تعیین میزان کارمزد تراکنش ها حق اظهار نظر خواهند داشت. علاوه بر این هر بلاکچین نماینده ی جامعه ای خواهد داشت که البته این نمایندگان برای انجام وظایف خود ICX دریافت می کنند.

به بیان ساده چنین پلتفورمی مانند یک فضای گفتمان برای ارزهای مختلف است که از طریق میکروفون (توکن های) خود با هم به مذاکره می نشینند.

این سیستم به آیکان این امکان را می دهد که تبدیل به بزرگترین و مقیاس پذیرترین بلاکچین در دنیا تبدیل شود. این روشی است که به بلاکچین ها امکان آن را می دهد تا کارکرد های مخصوص خود را داشته باشند در حالی که می توانند برای رفع کمبود های خود از مزایای دیگر بلاکچین ها نیز بهره مند شوند.

 

چه ویژگی هایی آیکان را منحصر به فرد می سازد

اگر یک ارز دیجیتال بخواهد موفق باشد، به یک معماری فنی اختصاصی نیاز خواهد داشت که بتواند انتظاراتی که وعده اش را داده را برآورده سازد. آیکان در واقع جنبه های فنی جالبی دارد اهدافی که برای خود تعریف کرده را کاملا معقولانه می سازد.


ICON-network-548x300.png

 

هوش مصنوعی داوینچی

آیکان برای پیاده سازی سیاست های توزیع خود از هوش مصنوعی بهره گرفته است . این مساله از توزیع عادلانه ی پاداش بین تمامی گره های شبکه به نسبت فعالیتشان اطمینان حاصل می کند. الگوریتم DAVinCI AI توسط Daili Intelligence توسعه داده شده. هوش مصنوعی و بلاکچین دو تکنولوژی هستند که کاملا مناسب یکدیگرند و در کنار هم بسیار خوب عمل میکنند. آیکان قصد دارد تا هوش مصنوعی خود را آموزش دهد تا از طریق متغییر های مختلف شبکه را کاملا غیرمتمرکز پرداند.  

 

صرافی  غیر متمرکز (DEX )

صرافی های غیر متمرکز و متمرکز هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. استفاده از صرافی متمرکز راحتتر بوده اما ایمنی کمتری دارد در حالی که صرافی غیرمتمرکز دقیقا برعکس این حالت است.

آیکان صرافی غیرمتمرکز ویژه ی خود را ارائه کرده که بلاکچین های مستقل را از طریق واحد ارز ICX به هم متصل می کند. نرخ چنج از طریق پروتوکل Bancor تعیین می شود. این پروتوکل در وایت پیپر ایکان با جزیات دقیق توضیح داده شده که مطالعه ی آن می تواند بسیار آموزنده باشد.

 

Loopchain

لوپچین میتواند بلاکچین های مختلف را به یکدیگر متصل کند، این ویژگی را احتمالا می توان مهمترین ویژگی آیکان دانست. این همان چیزی است که این پلتفرم  را به یک برنامه عملی بسیار معتبر و مفید تبدیل می کند که آن را از ارز های دیگر متمایز می سازد. لوپچین یک سازمان بلاکچینی است که با قراردادهای هوشمندی سازگاری دارد که میتوان آنها را با توجه به عملکرد و نیازهای بلاکچین هایی که به هم متصل شده اند سفارشی سازی کرد.

تلورانس خطای حلقه (LFT )

آیکان همچنین الگوریتم توافق مخصوص خود را نیز که تلورانس خطای حلقه یا Loop Fault Tolerance نامیده می شود توسعه داده است این الگوریتم تلورانس خطای بیزانس را نیز پشتیبانی می کند. LFT قصد دارد با تحکیم پیام ها در سراسر شبکه، عملکرد آیکان را بهبود بخشد.

این الگوریتم از تکنیکی به نام "گردونه" برای راحت تر کردن پروسه ی انتخاب گره های اولیه استفاده می کند. این تکنیک تعداد گره هایی که در توافق شرکت می کنند را کاهش داده و شبکه را کارآمدتر و مقیاس پذیرتر می کند.

 

نکسوس و جمهوری آیکان

پیشتر گفتیم که پلتفرم آیکان مجموعه ای از جوامع مستقل مبتنی بر  بلاکچین را به هم مرتبط می کند. این کار در حقیقت توسط نکسوس و جمهوری آیکان انجام می شود.

نکسوس مجموعه ای از جوامع بلاکچین است که می توانند از طریق پورتال C-Rep ها یا همان نمایندگان جامعه به یکدیگر متصل شوند در سرتاسر شبکه ی آیکان Nexus های مختلف میتوانند به یکدیگر متصل شوند، به طوری که امکان مقیاس پذیری بسیار بالا و اتصال درون شبکه ای فوق العاده ای را فراهم می کند. تصور کنید یک مجموعه از جوامع، مانند بیمارستان ها و آژانس های بیمه، به مجموعه های دیگر مانند دانشگاه ها و کارفرمایان و بیزینس ها متصل شوند.

رابطه ی بین نکسوس ها و پورتال های نمایندگان جوامع مثل شبکه های موجود بر روی اینترنت کنونی است. یک پروتوکل نیز به نام "پروتوکل تبادل بلاکچین" مبادلات بین بلاکچین های مختلفی که از طریق پرتال های مذکور به نکسوس ها با هم در ارتباطند را تسهیل می کند. و این همان جایی است که ایده ی "ابر ارتباط" و اتصال جهانی از آن سرچشمه می گیرد.

هر پرتال نماینده ی بلاکچین خود در نکسوس است. توکن های ICX را نیز می توان به عنوان کارمزد برای انتقال داده، وجه یا هر چیز دیگری بین بلاکچین ها استفاده کرد . پلتفرم آیکان با زنجیره ی بلاکچین هایش امکان تبادلات مختلف با ارزهای مختلف را به سادگی فراهم خواهد آورد.


NExus-585x238.png

 

مدیریت مستقل

همانطور که گفتیم هر بلاکچین که به نکسوس متصل است عملکرد کاملا مستقل خود را داشته و مدیریت مخصوص خود را دارد. آیکان این سیستم را دموکراسی غیرمستقیم می نامد به این معنی که در آن هر بلاکچین اعتبار و سطح یکسانی نسبت به بقیه خواهد داشت.

نکسوس کانالهایی هم ارائه خواهد داد که از طریق آن به طرفین دخیل امکان شرکت در رای گیری و اظهار نظر و ارائه پیشنهادات خود را می دهد. این کانال ها شامل گره هایی است که به عنوان نمایندگان جوامع عمل می کنند. این کانال همچنین به شرکت کنندگان امکان تصمیم گیری در مورد افزودن یا کاهش تعداد گره ها ، تعیین میزان کارمزد ها و بحث در مورد حقوق رای را نیز می دهد.

 

شبکه ی عمومی نکسوس

شبکه ی عمومی در Nexus برای همه باز است. این امر به افراد اجازه می دهد تا در معاملات ICX شرکت کنند و از برنامه های غیر متمرکز مانند Ethereum استفاده کنند. با این حال، بر خلاف اتریوم، کاربران ابتدا باید این برنامه ها را از فروشگاه dapp دانلود و نصب کنند.

 

عدم وجود استخراج

توکن های آیکان را نمی توان استخراج کرد. سکه های جدید همواره پس از یک جلسه ی بحث و تصمیم گیری سالانه بین نمایندگان، در صورت نیاز ارائه خواهند شد.

 

تیم آیکان

هنگامی که میخواهیم میزان قابلیت موفقیت برای یک پروژه بلاکچین خاص را تعیین کنیم تیمی که پروژه را اجرا می کند، یک عامل کلیدی است. آیکان تیمی بزرگ و چشمگیر دارد، بیش از 50 عضو تیم در حداقل سه بخش: بلاکچین ، هوش مصنوعی و بازاریابی و طراحی و امنیت شبکه فعالیت می کنند.

به لطف قرارداشتن در کره جنوبی، یکی از داغ ترین "هاب" های کریپتوکارنسی در آسیا، این گروه شامل افرادی با تخصص در فن آوری بلاکچین، هوش مصنوعی، خدمات مالی، کسب و کار و تخصص های مختلف مهندسی نرم افزار است.

سونگوان کیم که رئیس بخش هوش مصنوعی است بیش از 10 سال تجربه در تجزیه و تحلیل داده ها و توسعه نرم افزار دارد. او در حال حاضر در زمینه پردازش زبان طبیعی و مهندسی داده ها فعالیت می کند.

گیل کانگ بخش بازاریابی را رهبری می کند. او دارای بیش از 14 سال تجربه در برند سازی و بازاریابی در صنایع مختلف، از جمله سرگرمی، امور مالی و مد است.

هشت نفر از برجسته ترین افراد نیز به آیکان مشاوره می دهند.. یکی از این مشاوران، دون تپسكات است كه كتاب انقلاب بلاکچین را نوشته و موسسه تحقيقاتي Blockchain را بنا نهاده است. جیسون بست، یکی از غول های جمع آوری سرمایه که از بنیانگذاران شرکت مشاوره ای Crowdfund Capital نیز هست، از دیگر مشاوران این تیم است.

Yiseul Cho، که تجربه کار برای فیس بوک را داشته و مرکز تحقیقاتی خود را در زمینه بلاکچین باز کرده، یکی دیگر از این اعضای قابل توجه است. مشاوران دیگر عبارتند از: اسماعیل ملک، سیمون سجون کیم، ادی تراویا، جاهان چو و پل وردیتکتیت.

اعضای هیات موسسان آیکان شامل KJ Eee، JH Kim، Jay Kim، Hoon Lee، Min Kim و Guido Schmitz-Krummacher می باشد. همه ی این افراد متخصصان بزرگی در زمینه های هوش مصنوعی، بلاکچین، امنیت اطلاعات، تجزیه و تحلیل مالی و کارآفرینی هستند.


gnrn.JPG

 

نقشه راه آیکان

نقشه ی راه بسیار واضح و جذاب آیکان که هم از جنبه ی تجاری و هم تکنیکی همه چیز به خوبی و وضوح در آن مشخص شده یکی از نقطه های قوت آیکان در جذب مخاطبین خود است. اینچنین ارتباط برقرار کردنی با کاربران دقیقا همان چیزی است که یک پروژه ی بلاکچین برای موفقیت به آن نیاز دارد چرا که یک نقشه راه روشن نشان دهنده ی شفافیت و صداقت پروژه و میل به برقراری ارتباط با مخاطب است.

در سه ماهه ی سوم سال 2017 ، آیکان ، لوپچین خود را راه اندازی کرد و با یک بانک مطرح نیز شروع به همکاری کرده است. با اینکه هیچ اطلاعاتی در مورد این بانک خاص وجود ندارد، ما می دانیم که آنها با گروه مالی Dayli، SBI Ripple Asia و Woori Bank مشارکت دارند.

در سه ماهه ی آخر سال 2017 تیم آیکان عرضه ی اولیه سکه های خود را انجام داد و توکن های این پلتفورم در صرافی های مختلف دنیا ارائه شد. همچنین در این زمان سه دانشگاه و چند موسسه بیمه و خدمات سرمایه گذاری یه صورت آزمایشی به این شبکه پیوستند.

از نظر فنی، آیکان تا کنون صرافی غیر متمرکز خود را راه اندازی کرده، کیف پول خود را هم برای وب و هم iOS و اندروید ایجاد کرده و شبکه ی اصلی Nexus  را راه اندازی کرده.

تحولات عمده بعدی برای سه ماهه سوم سال 2018 برنامه ریزی شده است. آیکان قصد دارد U-coin خود را به 10 دانشگاه  گسترش دهد. آنها همچنین دومین بخش خدمات کنسرسیوم سرمایه گذاری مالی خود را راه اندازی خواهند کرد. در نهایت، سومین نشست توسعه دهندگان برگزار خواهد شد.


ICON-Roadmap.jpg

 

عملکرد ایکان در بازار

در طی سال 2017 ارزش بازار سرمایه آیکان به طور مداوم بالا رفته و این سکه هفدهمین ارز از نظر ارزش مالی در بین ارزهای بزرگ جهان شد. ارزش بازار سرمایه ی این پلتفرم بیش از 3 میلیارد دلار برآورد شده است. در حال حاضر (یعنی زمان این مقاله) ماکسیمم تعداد سکه برای این پلتفرم 400230000 می باشد.

آیکان عرضه ی سکه خود را از سپتامبر تا اکتبر 2017 انجام داد، که در نهایت آنها را به هدف خود یعنی جمع آوری 150،000 ETH رساند. 50٪ از توکن های آیکان برای عموم قابل دسترسی بود. 16٪ به ذخایر پروژه اختصاص داده شد، 10٪ برای تیم، مشاوران و همکاران اولیه، 10٪ برای گروه های اجتماعی و شرکای استراتژی و 14٪ برای بنیاد گذاشته شده است.

مبلغی که در عرضه ی اولیه ی سکه جمع آوری شد به شرح زیر مصرف خواهد شد:

20٪ برای تکنولوژی شرکت، 12٪ برای هزینه های عملیاتی، 8٪ برای هزینه های بازاریابی، 15٪ برای توسعه کسب و کار، 10٪ برای مشارکت استراتژیک و باقی مانده برای ذخایر.


ICON-CMC-585x293.png

 

رقبا ، چالش ها و پتانسیل ها

به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند، رقبای اصلی آیکان، اتریوم و نئو می باشند که هر دو از بزرگترین نام ها در حیطه ی قراردادهای هوشمند هستند. البته همانطور که گفتیم، بین ICON و این سکه ها تفاوت های زیادی وجود دارد.

هر دوی Ethereum و NEO لینک های تجاری قوی و سناریوهای قابل استفاده دارند. نئو در حال همکاری با دولت چین برای دیجیتالی کردن اقتصاد بوده و اتریوم که اساسا در مقیاس جهانی در حال فعالیت است. با این حال، آنها قابلیت های ارتباطی آیکان را ندارند. با توجه به تمرکز آیکان بر اتصال بلاکچین ها، این پروژه را شاید نتوان رقیب بلکه غالب بر همه ی بلاکچین های دیگر دانست.

از سوی دیگر، موفقیت آیکان وابسته به میزان کاری است که بلاکچین های دیگر بر روی پلتفرم خود انجام می دهند. چه کسی می تواند با اطمینان بگوید که جوامع مختلف در Nexus به هم می پیوندند؟ برای رسیدن به این هدف، آیکان باید یک استراتژی بازاریابی و کسب و کار تهاجمی داشته باشد. خوشبختانه آیکان لیستی قوی از شرکا در زمینه های مختلف دارد.

ICON هم اکنون در حال همکاری با 28 شرکت مالی در کره جنوبی است. آنها همچنین از بزرگترین بانک کره، Woori پشتیبانی می کنند. شبکه های Loopchain آنها همچنین توسط شرکت های امنیتی برتر کره ای، دانشگاه ها و شرکت های بیمه استفاده می شود.

گروه مالی Dayli مالک صرافی Coinone نیز هست. ویژگی های DEX و کیف پول یک ویژگی مفید اضافی است که باعث می شود کار با انواع مختلف ارزهای دیجیتال آسان تر شود.

 

کلام آخر

تلاش ICON برای اتصال تمام بلاکچین های جهان به یک سیستم یکپارچه متحد، سیستمی ارگانیک که ارتباطات بین بلاکچین ها را فراهم می کند، نه تنها طرحی قابل تحسین، بلکه بسیار منطقی است.

در جهانی که صنایع مختلف احتمالا ارز های مختلف و سیستم عامل های مختلف را مورد استفاده قرار می دهند، قطعا به یک پلتفرم مادر نیاز است که به این ارز های مختلف امکان برقراری ارتباط با همدیگر را بدهد. آیکان نوعی اقتصاد است که از اقتصادهای کوچک پشتیبانی می کند.

این همان دیدگاهی است که دنیای ارزهای دیجیتال برای بلند مدت به آن نیاز دارد. آیکان در حقیقت در حال پرداختن به مساله ای اجتناب ناپذیر در بازار ارزهای دیجیتال است اینکه بلاکچین ها در آینده چگونه با هم همکاری خواهند داشت ؟

به دلیل این که هیچ بلاکچینی در آینده به تنهایی کارآیی نخواهد داشت ، وجود سیستم ها یی که قابلیت همکاری و اتصال را به بلاکچین ها بدهد لازم و ضروری است. به همین دلیل، و این واقعیت که آیکان لیستی بلند بالا از شرکای تجاری قوی دارد، آیکان می تواند به خوبی در سال جاری و در آینده پیشرفت کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
image01