به وب سایت ارز مدرن خوش آمدید - احراز هویت در سایت الزامی و اتوماتیک است.

چهارشنبه, 16 شهریور 776 17:24

خرید دش Dash

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

دش چیست ؟

دش (پیشتر با نامهای darkcoin و xcoin هم شناخته میشد) یک کریپتوکارنسی منبع باز همپا به همپاست (peer to peer ) که بر مبنای نرم افزار بیتکوین ساخته شده و هدفش پرسرعت بودن، کاربرپسندی و مقیاس پذیریست.
به بیان ساده تر، دش یک ارز دیجیتال بوده که در تلاش است تا ایرادهای بیتکوین را بهبود بخشد. دش در حقیقت نوعی پول را ارائه کرده که قابل حمل بوده و علی رغم سرعت بالا هزینه های نقل و انتقال آن بسیار ناچیز می باشد.
کلمه "Dash" خود ترکیبی از دو کلمه ی "digital " و "cash " ساخته شده است. این به آن معنی است که Dash در حقیقت به عنوان یک نسخه قابل استفاده Bitcoin از ارز توسعه داده شده است. در حال حاضر Dash با سرمایه ای تقریبا معادل 6 میلیارد دلار در میان 15 کریپتوکارنسی برتر دنیا قرار دارد. عرضه این سکه در سال 2017 با قیمتی حدود 11 دلار برای هر سکه شروع شد و در پایان سال جاری قیمت آن نزدیک به 800 دلار رسیده است.
با تمرکز بر سهولت استفاده، دردسترس بودن، و پیشرفت های تکنولوژیکی، دش پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بازیگران مهم فضای کریپتوکارنسی ها در بلند مدت را دارد. برای یادگیری همه چیز در مورد Dash، به ادامه ی این مطلب توجه کنید.

 

 

دش چه کاری انجام میدهد؟

در مقایسه با دیگر برادران بلاکچینی اش، کاربرد Dash بسیار ساده است. به گفته ی خود شرکت ، "Dash را می توان برای انجام سریع و خصوصی پرداختهای اینترنتی و یا فروشگاهی با استفاده از یک پلتفرم ایمن و منبع باز که توسط هزاران نفر از کاربران در سراسر جهان میزبانی می شود، به کار برد".
در حقیقت دش آمده است تا یک paypal غیرمتمرکز باشد و به این سوال که "اگر من بخواهم برای یک فنجان قهوه با کریپتوکارنسی پرداخت انجام دهم چکار باید بکنم؟" پاسخی داده باشد.
البته در پس پرده، دش کارهای بسیار بیشتری از آنچه گفته شد انجام میدهد. برای برخی از اطلاعات تکنیکی درباره ی این ارز به ادامه ی مطلب می پردازیم.

 

  

چه چیز دش را متمایز می کند؟

برای درک ارزش آنچه دش میخواهد ارائه کند شما باید ابتدا این ارز را از بیتکوین تمیز داده و همچنین ضعف هایی که دش قصد دارد برطرف کند را نیز بشناسید.
ساده کردن کارها برای کاربران معمولی یکی از تم های اولیه ی دش می باشد. نمونه ای از این رویکرد را میتوان در جایگزینی دید که این شرکت برای ادرس های BTC ارائه کرده است. اکثر افراد تنها با دیدن این ادرس ها از ادامه کار منصرف می شدند.
یک کاربر دش هرگز با چنین ادرسهای پیچیده ای مواجه نخواهد شد و هیچگونه دانش عجیب و غریب کریپتوکارنسی نیاز ندارد. هر کاربر به سادگی فقط یک نام کاربری خواهد داشت.
اجازه دهید نگاهی گذرا به سایر ویژگی ها و پیشرفت های این ارز داشته باشیم:
درست مانند BTC ، دش از پروتوکل توافق گواه اثبات کار (POW ) برای ایمن سازی شبکه استفاده می کند. اما با این تفاوت که دش یک جزء اضافی دیگر هم در سیستم توافق خود دارد: مسترنود (masternods ) یا ابرگره ها.
ابرگره ها کارهای سنگین و سخت را در شبکه بر عهده گرفته و ویژگی های هیجان انگیز زیادی را به ارمغان می آورند که در بسیاری از بلاکچین های دیگر نمیتوان دید. آنها نقش لاستیک دوم را دارند و کارهای خاصی نظیر ارسال خصوصی و ارسال آنی و همچنین عملکردهای مدیریتی را برعهده دارند.
کاربرانی که میخواهند ابرگره باشند برای شروع باید 1000 دش بپردازند و در مقابل برای هر بلوک دشی که استخراج می شود 45 درصد پاداش می گیرند. با توجه به این ساختار، شاید درست تر باشد که دش را یک مدل هیبرید بدانیم که هم از مدل گواه کار و هم گواه سهم بهره می برد.
به عنوان یک پروژه کاملا منبع باز بیت کوین مدل سرمایه گذاری توسعه ای ندارد، که همین امر توسعه ی این شبکه را به داوطلبان و یا استخراج کننده های قدرتمند می سپارد. به لطف اولین بودن، این مسئله برای Bitcoin مشکلی ایجاد نکرده است، اما Dash به این قناعت نکرده و گامی فراتر از این برداشته است.
در حالی که ابرگره ها پاداش دریافت می کنند تا کارشان را به درستی انجام دهند و بلاکچین را مدیریت کنند (هر ابرگره یک حق رای دارد)، شبکه دش نیز به صورت خود-درآمدزا عمل می کند، یعنی یک درصد کوچکی از هر بلاک برای توسعه ی بلاکچین و بودجه های تبلیغات تخصیص می یابد. این مقدار در حال حاضر 10 درصد می باشد و این بدین معنی است که توسعه دهندگان و مبلغان به صورت مستقیم حقوق دریافت می کنند که خود باعث رشد روزافزون شبکه می شود.
یک مشخصه ی دیگری که دش را از بقیه مجزا می کند مساله ی سرعت است، بیتکوین سرعت پردازش بسیار پایینی دارد و همین مساله استفاده از ان را برای افراد عادی و برای کارهای روزمره مشکل می کند. دش این مساله را با ویژگی instasend برطرف کرده است. اینستاسند یک فرآیندی است که از قابلیت InstandX ابرگره ها برای ارسال و تایید تراکنش ها در چند ثانیه استفاده می کند. ورودی ها برای برخی تراکنش های ویژه قابل قفل گذاری بوده و تنها با توافق ابرگره ها قابل تایید می باشند. به عبارت دیگر دش فرآیندهای بیتکوین را برداشته و به شکل بسیار ساده تری پیاده کرده است.
هنگامی که بیتکوین به بازار آمد هیچگونه تمهیدی برای حفاظت از حریم شخصی کاربران آن دیده نشده بود. اکثر افراد با تصور اینکه همه ی تراکنش ها در این شبکه به صورت کاملا ناشناس و بدون هیج ردی انجام میشود از آن میگریختند. اما امروزه دیگر شرکت های استخراج داده در تشخیص منبع تراکنش ها بسیار پیشرفت کرده اند.
دش هم در این مورد راه حل خاص خود را ارائه کرده است که ویژگی Privatesend یا ارسال خصوصی نامیده می شود.ارسال خصوصی به کاربران اجازه میدهد تا تراکنش های خود را به صورت خصوصی انجام دهند به اینصورت که دش این تراکنش را در میان انبوه دیگر تراکنش ها مخلوط کرده و پردازش می کند. در این حالت دیگر تشخیص منبع یک تراکنش خاص مشکل می شود. این قابلیت از یک سرویس اختلاط سکه که بر روی پلتفورم CoinJoin قرار دارد استفاده می کند.

 

 

تاریخچه دش

برای مدتها جستجو برای یک واحد پول دیجیتال که واقعا همپا به همپا عمل کند قربانی پیشرفت های کند و بحث وجدل های فراوان شده بود. در این بحبوحه بود که در ژانویه 2014 دش پا به عرصه ی وجود گذاشت.
اگر ریشه کدهای دش را پیگیری کنیم خواهیم دید که این بلاکچین فورکی از Litecoin v0.8.6.2 (که خودش هم فورکی از بیتکوین بود) می باشد. از این رو می توان گفت که دش بسیاری از ویژگی های اساسی و یا به عبارتی دی ان ای بیتکوین را در خود دارد.
در مارس 2015 ، Darkcoin به Dash تغییر نام داد. بعد از این تغییر نام حدود 1.9 میلیون سکه دش استخراج شد (که حدود یک چهارم کل ذخیره ی این بلاکچین بود). بعد از این ارائه و استخراج ناگهانی، آقای Duffield که توسعه دهنده ی دش بود، این قضیه را یک خطای ناشی از کدنویسی Instamine اعلام کرد و پیشنهاد راه اندازی مجدد را کرد اما این پیشنهاد وی توسط جامعه کاربران رد شد. (بسیاری او را برای چنین کاری مورد انتقاد قرار دادند چرا که معتقد بودند برای سودجویی این کار را کرده و خطایی در کار نبوده) 
دافیلد همچنین برای گسترش دامنه نفوذ بلاکچین دش، پیشنهاد ارائه ی سکه های بیشتری به صورت "airdrop " را داد ( در این نوع ارائه به کاربران یا سرمایه گذاران و شرکت های خاصی به صورت رایگان وبه عنوان مشوق سکه می دهند) اما جامعه کاربران این پیشنهاد را نیز رد کرد. ارائه ی اولیه سکه بالاخره به همان مقداری که بود ماند و بسیاری از سکه های خریداری شده بعدها با قیمت های بسیار پایین فروخته یا با ارزهای دیگر تعویض شدند.

 

  

تیم دش

تیم مرکزی دش شامل 50 کارمند می باشد که در حال حاضر مشغول کار بر روی بهبود پروتوکل و اضافه نمودن ویژگی های جدید هستند.
دش در حال حاضر توسط مدیر عامل آن یعنی رایان تیلور Ryan Taylor به همراه مدیر ارشد تکنولوژی شرکت اندرو فریر Andrew Freer و توسعه دهنده ی اولیه آن یعنی ایوان دافیلد ( که اکنون نقش مشاور استراتژیک را دارد) هدایت می شود.
تیم دش به نسبت بزرگ بوده و همچنان در حال رشد است. دش همچنین چندین سفیر برای کشور های مختلف در اختیار گرفته که این خود برای آنها خبر خوبی است چرا که نشان دهنده ی تلاش آنها برای کار در مقیاس های بزرگتر می باشد. 
تعدادی از اعضای گروه دش در ایالت های فینیکس و آریزونا بوده و بقیه در جاهای مختلف دنیا مشغول فعالیتند.

 

 

کلام آخر

بیتکوین احتمالا هرگز به عنوان یک ارز برای انجام کارهای روزمره استفاده نخواهد شد مگر اینکه پروتکل هسته ای آن به شکل گسترده ای تغییر کند و همین خلاء باعث شد که دش و چند شرکت دیگر پا به میدان بگذارند.
با توجه به آنجه گفته شد به نظر می رسد که دش بر اصول منطقی پایه گذاری شده و رشد بسیار زیادی در ارزش سکه اش را تجربه کرده است.
از سوی دیگر هنوز سوالات زیادی در رابطه با این ارز وجود دارد. مثلا خودتان باید قضاوت کنید که ارائه ی اولیه این سکه چگونه مدیریت شد (بحث های بعد از آن هم بماند)، البته خوب بسیاری از افراد به بلند مدت توجه می کنند تا کوتاه مدت از این رو شاید یک ارائه ی اولیه مشکل دار شاید چیزی نباشد که همه کسی را نگران کند.
چیزی که نباید فراموش کرد این است که دش تنها سه سال سن دارد و هنوز زمان زیادی لازم است تا ببینیم آیا این گروه قادر به جذب توسعه دهنده های بزرگ برای ایجاد و گسترش زیرساخت های بلاکچین خواهد شد یا خیر.
در دنیای امروز با رشد و بالغ تر شدن فضای کریپتو هر ارز فضا و زمان زیادی برای یافتن و شکل دهی کاربران و بازار خود خواهد داشت. شاید مهمتر این باشد که در ابتدای راه شرکت ها بر اصول بنیادی متمرکز شوند و نه بر یک برد یک شبه. از این نظر شاید بتوان گفت دش موقعیت درخشانی برای حضور و رشد در آینده دارد.

 

نام ارز دش
نام انگلیسی Dash
نماد Dash
تاریخ راه اندازی Feb 2014
آیکن
آدرس سایت https://www.dash.org
 قابلیت استخراج
نوع ارز Coin
تعداد کل 18,900,000
الگوریتم رمز نگاری  x11
کیف پول ها
صرافی ها  

 

 دش مبادلات امن و ناشناس را برای همه‌ی کسانی که با درگاه های خرید سرو کار دارند آسان و در دسترس قرار می دهد.