خرید زیلیکا Zilliqa

خرید زیلیکا Zilliqa

Zilliqa  چیست ؟

 تیم پشت پلتفرم zilliqa  بر روی ایجاد سریع ترین پلتفرم غیر متمرکز بلاک چین متمرکز شده است

همانطور که در وب سایت رسمی  zilliqa آمده است ،  zilliqa  نسل بعدی پلتفرم بلاک چین با توانایی بالا است . آن ها قصد دارند به یک رقیب جدید برای اتریوم تبدیل شوند و امکان استفاده از قرارداد های هوشمند و  dapp  ها را در پلتفرم خود فراهم کنند . تفاوت کلیدی این است که  zilliqa  می خواهد تعداد معامله های بیشتری را با هزینه کمتر از اتریوم و دیگر بلاک چین ها داشته باشد

در ین مقاله ما نگاهی به پروژه  zilliqa  می اندازیم  و ویژگی های کلیدی آن را که موجب اشتیاق اخیر سرمایه گذاران شده است بررسی می کنیم

 

بلاکچین و مقیاس پذیری

اگر  zilliqa  موفق به راه اندازی پلتفرم خود شود به یکی از اولین بلاک چین هایی که مسائل مربوط به مقیاس پذیری را بدون نیاز به از بین بردن سیستم های غیر متمرکز حل کرده اند ، تبدیل می شود .

مقیاس پذیری یک مسئله بزرگ برای بلاک چین ها است اولین مسائل مربوط به مقیاس پذیری که به ذهن می آید مربوط به بیت کوین در اواخر سال 2017 است و تراکم شبکه در اتریوم بعلت  dapp  محبوب و بسیار ساده به نام  cryptokitties  است . در حالی که بیت کوین و اتریوم بیشتر شناخته شده هستند بسیاری از بلاک چین های دیگر نیز با مسائل مربوط به مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کنند .

در هسته مسائل مربوط به مقیاس پذیری ،  node  هایی وجود دارد  که توسط بلاک چین ها کار می کنند .  node  ها معاملات را بررسی و شبکه را ایمن می کنند . مشکل  node  ها این است که هر چه بیشتر در یک شبکه وجود داشته باشند توافق در معاملات سخت تر می شود در نتیجه رسیدن به اجماع سخت تر خواهد شد .

برای اکثر بلاک چین ها ، تیم های توسعه  تلاش کرده اند مسائل مربوط به مقیاس پذیری را با مجموعه ای از راه حل ها مانند زنجیره های جانبی و  masretnodes  برطرف کنند . با این حال بسیاری از این راه حل ها دارای مشکلات و عیب های جدیدی هستند یکی از این مشکلات نیاز به از بین بردن سیستم های غیر متمرکز است .

 Zilliqa  با استفاده از یک راه حل کاملا جدید در صدد است که مسئله مقیاس پذیری را مسقیما بر روی بلاک چین بدون نیاز به از بین بردن سیستم غیر متمرکز حل کند و سیستم متمرکز باقی بماند .

 

روش  Sharding  در  Zilliqa

برای جلوگیری از مسائل مربوط به مقیاس پذیری  zilliqa  از یک روش به نام  Sharding  استفاده می کند . Sharding  یک نوع ارز پارتیشن بندی و پایگاه داده است و به تجزیه داده ها در قطعات کوچکتر ، سریع تر و قابل کنترل تر به نام  Data Shards  ( داده های جداگانه ) می پردازد . بنابراین این  Data Shard  ها نتیجه تقسیم پایگاه داده ها است به این معنی که  Data Shard  ها تنها شامل تقسیم اطلاعات می شوند .

از این رو  Shard  ها در خود بی معنی می باشند و تنها زمانی ارزشمند می شوند که با هم ترکیب شوند روش  sharding  همچنین اجازه می دهد که تمام  Data Shard  ها در چند سرور ذخیره شوند .

 در مورد  Zilliqa  ، Sharding  برای تقسیم تمام کار ، تایید معاملات و تامین امنیت شبکه استفاده می شود . تایید معاملات توسط یک گروه از حداکثر  600  Nodes  انجام می شود که به نام  Shard  شناخته می شوند هنگامی که آستانه  Node ها به 600 عدد برسد یک  Shard  جدید ایجاد می شود . اگر برای مثال تعداد 4200  Node  فعال وجود داشته باشد 7  Shard  وجود دارد در این مورد هر  Shard  1/7 یا  14.3 درصد از کل معاملات شبکه را مدیریت می کند .

تمام معاملات که توسط یک  Shard  تایید شده اند به یک  Microblock  بسته بندی می شوند . سپس Microblock  های هر کدام از  Shard  ها با هم ترکیب می شوند که بر اساس یک فرایند  با نام  Ds Epoch  انجام می شوند . هنگامی که این  Microblock  ها با یکدیگر ترکیب شوند سبب ایجاد یک بلاک اضافه شده در بلاک چین  Zilliqa  می شوند .

چیزی که در مورد  Sharding  بی نظیر است این است که به شبکه اجازه می دهد که سرعتش برای تازه کاران سریعتر شود و هر چه قدر که تعداد کاربران شبکه  Zilliqa  بیشتر شود تراکم بیشتری از معاملات انجام می شود که باعث می شود شبکه بتواند با نرخ فزاینده ای سریعتر به پردازش بپردازد . با هر 600  Node  جدیدی که به وجود می آید معاملات از طریق شبکه افزایش می یابد .

در این تئوری ،  اگر تعداد  Node  ها همچنان افزایش یابد،  هیچ محدودیتی برای تعداد تراکنش هایی که بلاک چین  Zilliqa  می تواند کنترل کند وجود ندارد در حال حاضر  Zilliqa  توانسته به حجم تراکنش 2488 در هر ثانیه دست یابد که بسیار بیشتر از حجم ترکنش ها در بیت کوین و اتریوم است 

 


 

قرارداد هوشمند  Zilliqa

اینکه چگونه  Zilliqa مسئله مربوط به مقیاس پذیری را حل کند قدم اولیه بزرگی است و قبل از آن باید این پلتفرم مورد استفاده و بررسی قرار گیرد. موفقیت استفاده از  Zilliqa  این است که به قرار داد هوشمند و پلتفرم Dapp  تبدیل شود در این راستا استفاده از روش  sharding  یک محدودیت است زیرا نیاز به ارتباطات بسیار زیاد بین  shard  های مختلف دارد تا  dapp  اجازه اجرا شدن را داشته باشد به همین دلیل این پلتفرم در ابتدا تنها از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند که برای برنامه نویسی کاربردی و جریان داده ها ایجاد شده است . به گفته تیم این مسئله در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد .

به منظور توانمند ساختن قرارداد های هوشمند در پلتفرم  Zilliqa  تیم یک زبان برنامه نویسی جدید ایجاد کرده است این زبان برنامه نویسی  Scilla  نامید شده است و برای راه اندازی برنامه های کاربردی استفاده می شود .

 

الگوریتم اجماع  Zilliqa

تیم  Zilliqa  اعلام کرده است که بلاک چین آن قادر خواهد بود که بدون از بین بردن سیستم های غیر مترکز معامله فوق را انجام دهد . آن ها قادر به انجام این کار به دلیل الگوریتم منحصر بفرد  و هایبرید خود هستند . این الگوریتم به این دلیل هایبرید است که مخلوطی از الگوریتم  proof – of – work  و الگوریتم اجماع  Practical Byzantine Fault Tolerance  است .

Proof – of – work  برای اثبات   هویت  node  ها استفاده می شود . به دنبال این یک  shard  راهی را پیدا می کند تا به اجماع برای  Microblock  دست یابد و سپس دیگر  shard  ها از طریق الگوریتم  Practical Byzantine Fault Tolerance  اجماع می شوند .

 

تیم  zilliqa

تیم  zilliqa  دارای پیشینه علمی قوی است و 3 بنیان گذارآن فارغ التحصیل از دانشگاه معتبر ملی سنگاپورهستند پروژه  zilliqa  ناشی از یک پروژه تحقیقاتی توسط  NUS  است .

مدیر عامل شرکت و موسسس آن  Xinshu Dong  است .  Dong  یک متخصص بین الملی شناخته شده در زمینه امنیت سایبری است و در پروژه های مختلف امنیت ملی برای دولت سنگاپور شرکت داشته است . او توسط بنیان گذار و سرپرست علمی  Prateek Saxena  استاد علوم رایانه ای در دانشگاه سنگاپور پشتیبانی می شود .

سومین بنیان گذار و سرپرست فناوری  Jia Yaoqi  است که دارای مدرک دکترا در زمینه علوم رایانه است و متخصص امنیت شبکه و امنیت سیستم توزیع شده است . چهارمین بنیان گذار دارنده دکترا و رئیس تحقیقات Amrit Kumar  است

در تصویر زیر می توانید اعضای تیم را مشاهده کنید :


zilliqateam.png

 

از لحاظ مشاوره تیم  zilliqa  مشاوران خوبی را دارد  Loi Luu بنیان گذار شبکه Kyber  یکی از این مشاوران است  Evan Cheng  مدیر مهندسی در فیس بوک و مهندس برنده برای کار خود در اپل یکی دیگر از این مشاوران است در زیر فهرستی از نام مشاوران  zilliqa  تهیه شده است :


zilliqaadvisors-600x459.png

 

نقشه راه

پلتفرم  zilliqa  در حال حاضر در شبکه تست خود اجرا می شود و برنامه ریزی شده است که در ماه سوم سال 2018 کار خود را بصورت رسمی شروع کند . چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد ، انتشار گزینه ای برای استقرار قرارداد های هوشمند در پلتفرم است .  

 


 

توکن  ZIL

تا زمانی که شبکه اصلی  zilliqa  راه اندازی شود ، نشانه  ZIL یک نشانه  ERC_20  است به این معنی که بخشی از شبکه اتریوم است .

هنگامی که شبکه اصلی راه اندازی شود ،  ZIL  به بلاک چین  zilliqa تبدیل خواهد شد و به عنوان یک انگیزه برای ماینر ها برای تایید معاملات ،  پرداخت هزینه های معامله و پرداخت هزینه اجرای قرار داد هوشمند استفاده می شود

شما می توانید توکن  ZIL  را در این مبادلات خریداری کنید همانطور که  ZIL  در حال حاضر مبتنی بر بلاک چین اتریوم است شما می توانید  ZIL  را در هر کیف پول سازگار با اتریوم ذخیره کنید .

 

رقابت ها و چالش ها

بلاک چین ها در حال حاضر بازار داغی دارند و  zilliqa  باید رقابت شدیدی را با بزرگترین شبکه های این صنعت یعنی اتریوم و  NEO , EOS  داشته باشد گرچه  zilliqa  از لحاظ تکنولوژی به نوعی از اتریوم و  NEO  و  EOS  برتر است اما از لحاظ راه اندازی پروژه ها در مقایسه با دیگر پلتفرم ها نا کارآمد است .

 با توجه به تئوری مقیاس پذیری نامحدود  zilliqa  ، می توانیم فرض کنیم که تنها مسئله زمان است که قبل از اینکه برنامه های اولیه شروع به ایجاد  dapp  در پلتفرم کنند . با این حال این یک چالش بزرگ برای  zilliqa  باقی خواهد ماند تا زمانی که یک اکوسیستم مطابق به اندازه سیستم های  بزرگ دیگردراین صنعت ایجاد کند به دلیل اینکه سیستم عامل های بلاک چین بر اساس اندازه شبکه خود ارزشمند هستند .

 

نتیجه

مقیاس پذیری یک مشکل بسیار واقعی در صنعت بلاک چین امروز است و  zilliqa  راه حل  head-on  را پیشنهاد داده است  این تیم قبلا مدارکی را برای ادعاهای خود با بهره برداری منحصرانه ی تراکنش های خود در شبکه آزمایشی خود ارائه داده است .که پس از راه اندازی آن امیدواری خوبی را برای سرعت شبکه اصلی خود فراهم می کند .

در حال حااضر مقیاس پذیری نامحدود  zilliqa  نقطه اصلی فروش آن است اما احتمالا این پلتفرم باید ویژگی های بیشتری از خود ارائه دهد تا بتواند با غول های صنعت مانند اتریوم به رقابت بپردازد . این سیستم به سرعت در حال افزایش شبکه های خود و کیفیت اکوسیستم خود است و همچنین راه حل هایی برای مسائل مقیاس پذیری ارائه می دهد

هنگامی که پروژه های با کیفیت شروع به همکاری با  zilliqa  می کنند این پلتفرم با توجه به مزیت های تکنولوژیِ آن شانس این را دارد که به یک پلتفرم اصلی تبدیل شود. 

 

Zilliqa-Blockchain.jpg

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
image01