خرید نانو Nano

 

نام ارز نانو
نام انگلیسی Nano
نماد nano
تاریخ راه اندازی Mar 2015
آیکن
آدرس سایت  http://nano.org/en
 قابلیت استخراج
نوع ارز Coin
تعداد کل 133,248,290
الگوریتم   
کیف پول ها
صرافی ها  

 

نانو چیست؟ (RaiBlocks سابق)

اگر مدتی در فضای ارزهای دیجیتال مشغول باشید، ممکن است متوجه شوید که تمام ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین نیستند. معروف­ترین نمونه­ ها شامل IOTA و ByteBall، اما تعدادی دیگر از آنها ملنند Hashgraph مبتنی بر بلاک چین قاتل هستند.

معروف­ترین جایگزین برای بلاک چین  و مورد استفاده توسط IOTA، ByteBall و Hashgard ساختار داده­ای به نام نمودار غیر مدور هدایت شده (DAG) است. بر خلاف بلاک چین، معاملات DAG به جای گروه بندی شدن و پردازش در بلوک­ها، به طور مستقیم به یکدیگر متصل می­شوند. این موضوع باعث می­شود که سیستم­های DAG بسیار مقیاس پذیرتر از ​​بلاک چین­ها باشند، اما با یکسری از تعاملات کنسل می­شود.

بر روی نحوه کارکرد DAG کمی عمیق تر می­شویم، اما ابتدا، موضوع مقاله را معرفی می کنیم - Nano (که قبلاً بعنوان RaiBlocks شناخته می­شد). چیزی که باعث می­شود نانو در فضای ارزهای دیجیتال منحصر بفرد شود این است که از هر دو تکنولوژی بلاک چین و DAG استفاده می­کند. این ارز تلاش می­کند تا بهترین ویژگی­های آنها را حین اجتناب از برخی از ضعف­های آنها، به کار گیرد.

این مقاله ممکن است برای سرمایه گذاران با نام تجاری جدید کمی فنی باشد اما به اندازه کافی برای کسی که اصول اولیه ارزهای دیجیتال را می­داند، آسان است.

(Nano (XRB چیست؟

اولین چیزی که قبل از ورود به توضیح نانو باید به آن بپردازیم این است که چرا ما آن را نانو می­نامیم. تغییر نام این پروژه در تاریخ 31 ژانویه 2018 به عنوان بخشی از تلاش برای بازسازی کامل برگزار شد. این حرکت بسیار حساس است، زیراکه شاید در 40 ساعت اول پس از اعلام، 40 درصد ارزش XRB افزایش پیدا کند. در حالی که جامعه RaiBlocks در سال 2017 رشد بسیار بزرگ داشت، بیشتر این رشد مربوط به علاقه مندان به ارزهای دیجیتال است. با هدف پذیرش بیشتر توسط مردم و ماندن در ذهن، تغییر نام ضروری بود.

در مورد چگونگی به دست آوردن محبوبیت بسیار زیاد Nano قبل از تغییر نام، ما باید نگاهی به فن آوری داشته باشیم. نانو ارز دیجیتالی است که معاملات رایگان و درجا را در کنار حفظ امنیت ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین ارائه می­دهد. این امر از طریق معماری جدیدی بلوک-شبکه انجام می­شود. به جای اینکه هر معامله سیستم در یک بلاک چین پردازش شود، هر حساب Nano (کیف پول) دارای بلاک چین منحصر به خودش است.

این بلاک چین که زنجیره حساب نامیده می­شود، تنها توسط صاحب حساب کنترل می­شود. هنگامی که آنها مقداری از XRBهای خود را ارسال می­کنند، یک بلوک ارسال جدید به بلاک چین آنها اضافه می­شود، سپس حساب آنها بروز می­شود. در طرف دیگر تراکنش، حساب دریافتی مقدار «بلوک دریافتی» را به حساب قبلی خود اضافه می­کند.

بلوک­های ارسال شده پس از تایید غیرقابل تغییر هستند. این بدان معنی است که بلوک­های تأیید شده اخیر در هر حساب بصورت تضمین­شده به حساب جاری افزوده می­شود. این واقعیت اجازه سرعت پردازش بیشتر در شبکه RaiBlocks را می­دهد، زیراکه تنها آخرین بلوک از هر حساب مورد نیاز است و سیستم می­تواند سبک باقی بماند.

مزایای اصلی این طراحی سیستم عبارتند از:

این blockchain، به نام زنجیره حساب، تنها توسط صاحب حساب کنترل می شود. هنگامی که برخی از XRB ها را ارسال می کنند، یک بلوک ارسال جدید به بلوک زنجیره ای خود اضافه می شود، به روز رسانی تعادل خود را در حال حاضر کمتر است . در انتهای دیگر تراکنش، حساب دریافتی مقدار «بلوک دریافتی» را به تعادل قبلی خود اضافه می کند.

ارسال بلوک ها یک بار ثابت تایید نشده است. این بدان معنی است که اخیرترین بلوک تأیید شده در هر زنجیره حساب تضمین شده حاوی توازن حساب جاری است. این واقعیت اجازه می دهد سرعت پردازش بیشتر در شبکه RaiBlocks، به عنوان تنها آخرین بلوک از هر حساب مورد نیاز است به طوری که سیستم می تواند سبک وزن باقی بماند.

مزایای اصلی این طراحی سیستم عبارتند از:

  • رایگان-درست است که معاملات Nano کاملا رایگان است. پروتکل وزن سبک که هزینه اجرای یک نود را ناچیز می­نماید، رایگان بودن را ممکن می­سازد. البته، آسان سازی اجرای هر نود با فرآیند تایید عنلکرد سیستم مغایرت دارد. اطلاعات مربوط به چگونگی تامین امنیت و اعتمادپذیری در قسمت بعدی بررسی خواهد شد.
  • پردازش لحظه­ای معاملات- از آنجا که معاملات نمی­بایست با هم در بلوک­ها گروه بندی شوند، می­توان آنها را بلافاصله بر روی ردیف توزیع شده RaiBlocks تایید کرد.
  • مقیاس پذیری برتر- تنها آخرین بلوک هر زنجیره حساب مهم است، بنابراین گره­ها را می توان برای کاهش منابع سیستم و زمان هنگام پردازش معاملات قطع کرد.در حالی که پروتکل بیت کوین عامل بزرگی برای مقیاس پذیری آن است، Nano تنها توسط سخت افزار و پهنای باند فعلی محدود می­شود که برای پردازش هزاران تراکنش در ثانیه کافی است.

اطلاعات بیشتر درباره چگونگی عملکرد Nano

نانو نه تنها ترکیبی از تکنولوژی گراف­ های غیر مدور مستقیم و بلاک چین می­باشد، بلکه ترکیبی از اثبات کارو سهام نیز می­باشد.

چون معاملات رایگان هستند، به ابزاری برای جلوگیری از اسپم­شدن شبکه توسط حساب­ها نیاز است. با توجه به این، هر زنجیره حساب از پروتکل اثبات کار برای ارسال معاملات استفاده می­کند. اثر اینکار برای هر تراکنش روی تلفن همراه یا رایانه شما ناچیز است، اما برای هرزنامه­های احتمالی که هزاران تراکنش را ارسال می­کنند، قابل توجه است.

یکی دیگر از ویژگی­های مشترک بین بلاک چین منظم و زنجیره­های حساب استفاده از امضای دیجیتال است. بلوک­هایی که برای تایید به نانو فرستاده می­شوند باید توسط صاحب حساب برای تایید اعتبار امضا شوند. اگر رمز شخصی را امن نگه دارید، هیچ هکری نمی­تواند زنجیره حساب شما را تغییر دهد.

همانطورکه ممکن است حدس بزنید DAG در مواردی که اثبات سهام نیاز است وارد می­شود. نانو از یک سیستم نماینده به عنوان یک ابزار غیرمتمرکز تایید اعتبار معاملات استفاده می­کند. هر حساب باید یک نماینده را برای رای دادن در سیستم تعیین کند. ممکن است یک حساب کاربری خود را به عنوان نماینده تعیین کند. هر نماینده دارای یک رای است که براساس میزان دارایی خود روی تصمیم تاثیرگذار می­باشد.

برای اکثر معاملات، نمایندگان مجبور نیستند رای بدهند. گره­ها مستقیما بلوک­های ورودی را تا زمانی که معیارهای زیر را برآورده کنند، معتبر می­دانند:

  • این بلوک در چارچوب نیست.به عبارت دیگر، این معامله تکراری نیست.
  • بلوک توسط صاحب حساب امضا شده است.
  • بلوک قبلی بالاترین بلوک زنجیره حساب است.این نشان می دهد که زنجیره حساب در تلاش برای دریافت هزینه­های دوگانه نبوده است.
  • حساب باید یک بلوک باز داشته باشد.یک حساب بدون بلوک باز نمی­تواند موجودی داشته باشد.
  • هش محاسبه شده با الزام اثبات کار مطابقت دارد.

بلوک­های ارسال شده برای حصول اطمینان از اینکه موجودی بروزشده پایین­تر از موجودی قبلی است بررسی مجدد می­شوند. بلوک­های دریافت شده برای حصول اطمینان از اینکه منبع هش بلوک هنوز استفاده نشده است، بررسی می­شود.

اگر شرایط فوق برآورده نشود، معامله پیشنهادی به سادگی نامعتبر شده و نیازی به انجام کاری از طرف نمایندگان نمی­باشد.

یکی از استثنائات شرط سوم است. اگر یک بلاک چین مبهم شناسایی شود، نمایندگان برای رفع وضعیت زنجیره حساب موردنظر رأی خواهند داد. بلوک­هایی که اکثریت آرا را بدست آورند، حفظ خواهند شد، در حالی که بلوک­های دیگر حذف می­شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تامین امنیت و اعتماد نانو برای انواع مختلف حمله ­های احتمالی، اطلاعیه پروژه را بررسی کنید.

تیم نانو

Nano – که RaiBlocks نیز نامیده می­شود- توسط Colin LeMahieu، مهندس نرم افزار با بیش از یک دهه تجربه در شرکت­هایی از جمله DELL، AMD، و کوالکام تاسیس شد. LeMahieu هنوز هم سرپرست توسعه این پروژه است و در حال حاضر عمدتاً روی توسعه کیف پول XRB کار می­کند.

سایر طراحان پروژه شامل مییکا بوش، کریس میر، زاک شاپیرو، جیمز کاکسون و یکی از همکارانی که ترجیح می­دهند ناشناس باشند با نام کاربری sergsw/byte16 هستند. همچنین یک تیم قوی بین المللی روی مشارکت اجتماعی متمرکز است.

نقشه راه و چالش­های آینده

اکتبر 2017

پایان ترمینال

توزیع کامل شده است

بهینه سازی کیف پول در حال انجام است

گسترش پروتکل RPC

تست Back-end برای کیف پول موبایل

راهنماهای کاربر جدید در حوزه رسانه­های اجتماعی

محلی سازی محتوا

نوامبر 2017

نسخه QR کد استاندارد

به روزرسانی کیف پول دکستاپ UI

کیف پول موبایل UI و تست نسخه آلفا

ایجاد نهاد حقوقی RaiBlocks

انتشار وب سایت جدید

رتبه سوم در لیست مبادلات

مبادلات با حجم بالا

زیربنای (PoW)

دسامبر 2017

تست بتا کیف پول موبایل

انتشار کیف پول موبایل

رتبه چهارم در فهریت مبادلات

توسعه خدمات بازرگانان و مشارکت کنندگان

آینده 2018

ایجاد کیف پول سبک

افزودن زنجیره هرس برای کاهش میزان زنجیره

تغییرات اضافی بلوک­ها

اکسپلورر پیشرفته ))

با توجه به اینکه مقیاس پذیری برای Nano مطرح نیست، توسعه آینده - به ویژه تغییرات پروتکل- نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال کمتر ضروری است.

تمرکز اصلی تیم نانو در آینده، دستیابی به مقبولیت بیشتر برای XRB و در دسترس قرار دادن آن برای اکثر مبادلات در سراسر جهان خواهد بود. البته، رویداد مهم از دست رفته نسبت به نقشه راه تعیین شده تغییر نام آنها به منظور رسیدن به این هدف می­باشد. این تیم می­خواست نامی داشته باشد که عموم مردم راحت­تر بپذیرند، در نتیجه Nano چون نشان دهنده سادگی و سرعت ارز است، انتخاب گردید. شما می­توانید وب سایت جدید آنها را در آدرس http://nano.org/en ببینید.

توانایی سبک نگه داشتن سیستم از طریق هرس کردن زنجیره، که احتمالا مهمترین وظیفه است، از کارهای توسعه­ای می­باشد که هنوز انجام نشده است. علاوه بر این، تیم توسعه همچنین برای ابتدای سال 2018، کار خود را روی ایجاد یک کیف پول سبک ادامه خواهد داد.

سخن آخر

Nano- بلاک چین ترکیبی DAG در وهله اول یک پروژه بسیار جالب است و به نظر می­رسد که بزرگترین مشکل در فضای ارزهای دیجیتال را که مقیاس پذیری است، حل کرده است.

یک نگرش رایج در مورد نانو اینست که چگونه گره­ها برای مشارکت انگیزه می­گیرند وقتی که پاداش یا هزینه معامله­ای وجود ندارد. اگر شما علاقه­مند کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع هستید، این مقاله را بخوانید: Here’s Why RaiBlocks Will Succeed Despite Zero Fees

در نهایت، نانو یکی از کامل ترین پروژه­ها در فضای ارزهای دیجیتال است. بعنوان نیاز توسعه­ای در آینده مهمترین فاکتور جهت تایین ارزش نانو، مقبولیت آن توسط عموم است. شاید 2018 سالی باشد که مقبولیت نانو از دست برود و XRB ادعای خود را به عنوان بهترین ابزار مبادله ارزهای دیجیتال عملی کند.

 

 
 

 


 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: « خرید لیسک Lisk خرید ورج Verge »
image01