به وب سایت ارز مدرن خوش آمدید - احراز هویت در سایت الزامی و اتوماتیک است.

شنبه, 05 مرداد 1398 14:16

خرید نم NEM

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

 

نِم  (NEM ) چیست ؟

نِم اولین بلاکچین با سیستم "دارایی هوشمند" در دنیاست. این پروژه یک پلتفورم جهانی است که متدی را برای ایجاد و حفظ یک لجر (دفتر کل ) ایمن برای ثبت تراکنش های مالی  ارائه کرده است.

تکنولوژی بلاکچین نِم پتانسیل آن را دارد تا گستره ی وسیعی از سیستم های ردیابی تراکنش و همچنین دفتر های کل را به شکل فوق العاده ای ساده و ایمن گرداند. نم یک رابط کاربری API سازگار را ارائه کرده که میتواند با تمام زبانهای برنامه نویسی استفاده شود.

با در نظر داشتن سفارشی سازی مدولار و به لطف "سیستم دارایی هوشمند" خود،  نم طوری طراحی شده که قابلیت استفاده در تقریبا تمام اپلیکشین ها را دارد.

با داشتن سرمایه ای معادل 2 میلیارد دلار، از تاریخ اکتبر 2017 ، نم جایگاه هفتم در بین بزرگترین ارزهای دیجیتال دنیا را به خود اختصاص داده است.

 

 

تاریخچه نم

نم در تاریخ سی و یکم مارس سال 2015 با معرفی ارز خود با نشان XEM شروع به کار کرد. کدهای این پلتفورم برخلاف اکثر کریپتوکارنسی های دیگر که اکثرا فورک هایی از کدهای موجود بودند، از ابتدا در جاوا نوشته شد.

زمان اصلی متولد شدن نم را میتوان ژانویه 2014 دانست، هنگامی که در یک نشست به نام Bicointalk تقاضای همکاری آزاد برای ایجاد یک کریپتوکارنسی جامعه-محور مطرح شد. در همان آغاز این پروژه بیش از 1500 سرمایه گزار را جذب کرد سهام XEM را خریداری کردند. آن زمان هر سهم معادل 2.25 میلیون سکه ی XEM بود.

 

نم چه کاری انجام می دهد؟

کارکرد بنیادین نم در حقیقت استفاده از چیزیست که شرکت آن را "سیستم دارایی هوشمند" می نامد. به طور خلاصه، این سیستم به کاربران امکان استفاده از یک بلاکچین سفارشی سازی شده بر مبنای نیاز قراردادهای هوشمند خود را می دهد.

خوب حالا این "سیستم دارایی هشمند" به چه معناست؟

دارایی هوشمند در واقع چیزی است که نم از طریق آن داده های مربوط به معاملات تجاری را مدسرست میکند. "دارایی هوشمند" در واقع چیزیست که به شما قدرت استفاده از نم را به گونه ای می دهد که گویی یک بلاکچین مخصوصی است که برای مدیریت دارایی های شما ساخته شده است.

 

سیستم دارایی هوشمند را میتوان به چهار قسمت تشکیل دهنده زیر تقسیم کرد:

1 – آدرسها (َAddresses ) : فضاهایی که در آن سکه ها، قراردادها، سندها و یا هر مدرک تجاری دیگری نگهداری می شود. آدرس ها در واقع آیتم های منحصر به فردی هستند که قابلیت به روزرسانی دارند. این فضاها می توانند یک حساب کاربری ساده برای نگهداری سکه ها و یا بسیار پیچیده تر مانند پکیج های قابل جابجایی و اسناد مربوط به املاک و یا سایر اسناد حقوقی باشد.

2 – موزاییک ها (mosaics ): شامل توکن های سفارشی و یا سایر آیتم های دیجیتال می باشد. موزاییک را میتوان چیزی مثل همان سکه فرض کرد و یا چیزی مثل حواله سهام و یا امتیاز و ...

3 – فضای نام (namespace ) : آدرس های اینترنتی که هویت شما را اثبات کرده و به دارایی های شما یک مکان برای نگهداری اختصاص می دهد. نم به شما این امکان را می دهد تا مکانی اختصاصی برای نگهداری دارایی های خود بر روی بلاکچین NEM ایجاد کنید و از این طریق دسترسی به آنها را ساده تر و ایمن تر گردانید.

4 – تراکنش ها (Transactions ): این قسمت دارایی های هوشمند شما را به گردش انداخته و به شما اجازه میدهد تا مثلا موزاییک بین ادرس های مختلف تبادل کنید و یا مالکیت ادرس های مختلف را تایید یا به شخص دیگری انتقال دهید.

برای سهولت کار، نم لیستی از کاربردهای بالقوه "سیستم دارایی هوشمند" را نیز منتشر کرده است. برخی از این کاربرد ها شامل: رای گیری، مالکیت سهام، نگهداری ایمن مدارک و اسناد، برنامه های مربوط به مشوق های واداری، پرداخت های سیار، و خدمات تحویل. بسیاری از همین کاربردهای به ظاهر ساده خود مبنای صنایع بزرگی در دنیای امروز محسوب می شوند که همین مساله بیانگر میزان گسترتگی بسیار چشمگیر میزان مشتری مداری نم می باشد.

همانطور که در توضیحات شرکت نم آمده است، نم به گونه ای طراحی شده تا یک تکنولوژی بلاکچین قابل سفارشی سازی برای استفاده در کسب و کارهای مختلف ارائه دهد. به دلیل سازگاری بسیار بالای نرم افزار نم استفاده های بالقوه از آن تقریبا بیشمارند. برای مثال، قراردادهای هوشمند این شبکه را میتوان به عنوان نرم افزار لجر مرکزی برای بانک ها استفاده کرد یا تراکنش های مختل انجام گرفته توسط شرکت های مختلف را دنبال کرد و یا مدارک و اسناد دولتی را مثل برگه تولد دریافت و ارسال نمود.

برخلاف بیتکوین یا لتریوم، نم قرار نیست به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده شود. در واقع سکه های NEM را میتوان استفاده کرد تا از طریق آنها سکه های خصوصی خود را بسازید و انها را در بازار ارائه کرده و برای استارت آپ های خود سرمایه گزار جذب کنید.

به گفته ی خود شرکت، رویکرد NEM این است که به توسعه دهندگان اجازه دهد با استفاده از طیف بینهایت گسترده ی قابلیت های ترکیبی که این بلاکچین ، برنامه هایی به همان نسبت قدرتمند و منعطف ساخته و ارائه دهند.

 

 

چرا نم استفاده کنیم :

نم هزینه ی تراکنش بسیار پایینی معادل 0.01% دارد

در پردازش تراکنش ها، نم از یک کد جدید استفاده می کند که برای بهبود بازده تراکنش ها طراحی شده است. هر تراکنش XEM حدود 6 ثانیه طول می کشد تا نشان داده شود و حدود 20 ثانیه هم برای تایید آن زمان لازم است. از سوی دیگر، هر تراکنش بیتکوین حدود 1 ساعت یا بیشتر برای تایید شدن زمان می برد.

کارمزد تراکنش های انجام شده بر روی بلاکچین عمومی نم (انتقال دارایی و سکه و غیره) بسیار پایین است. در حال حاضر کارمزد هر تراکنش 0.01 درصد می باشد. یعنی برای مثال برای انتقال صد دلار سکه نم تنها یک سنت باید هزینه بپردازید.  در مقابل شبکه هایی مثل Paypal برای هر تراکنش 2.6 درصد هزینه می گیرد و سایر کارت های اعتباری هم حدود 1.5 درصد کارمزد می گیرند. باید توجه داشت که کارمزد تراکنش ها در نم به نسبت دیگر کریپتوکارنسی ها هم ارزانتر است.

نم بسیار مقیاس پذیر است

شبکه نم بینهایت مقیاس پذیر است. در حال حاضر سرعت انجام تراکنش ها در این شبکه به راحتی با بیتکوین رقابت می کند. البته با اجرای اپدیتهایی که برای این شبکه در نظر گرفته شده سرعت پردازش آن به صدها و حتی هزاران تراکنش در ثانیه هم خواهد رسید.

در مقابل بیتکوین در حال حاضر تنها قادر به انجام 4 الی 5 تراکنش در ثانیه است. این مساله یکی از مشکلات بزرگیست که بیتکوین با آن روبرو است و باعث شده که بیتکوین به دو و یا حتی سه نوع سکه ی جدید تقسیم شده است.

 با گفتن این مسایل شاید این سوال پیش بیاید که اگر NEM قرار نیست به عنوان ارز استفاده شود پس چه نیازی به معامله ی سکه می باشد؟

در پاسخ باید گفت در آینده اگر شرکت های مختلف به استفاده از نم روی بیاورند در نهایت مجبور خواهند شد تا دارایی های دیجیتال خود را به مکان های مختلف ارسال کنند. برای این کار لازم است که این اسناد و مدارک بر روی شبکه ی عمومی نم منتقل شوند و ارسال مدارک بر روی شبکه ی عمومی هم نیازمند پرداخت کارمزد می باشد که تنها باید به شکل XEM پرداخت شود.

از این رو سرمایه گذاران این شبکه در آینده شاهد افزایش سرمایه خود خواهند بود چرا که تعداد سکه هایی که نم ارائه کرده ثابت خواهد ماند و با وجود تنها 9 میلیار سکه ی XEM ، در آینده با افزایش استفاده از این شبکه ارزش این سکه هم افزایش یافته و سرمایه مشترکین نیز رشد خواهد کرد.

 

نم از روش های کشت منحصر به فردی استفاده می کند

برای کسانی که علاقه مند به کشت (Harvest ) سکه برای خود می باشند، نم یکی از سودآورترین کریپتوکارنسی هاست (برخلاف سیستم استخراج (mining) سایر ارزهای موجود).

این پلتفورم از متد منحصر به فرد "گواه اهمیت" یا POI و همچنین "کشت تجمعی"  برای اعطای سکه ی پاداش به کاربران استفاده می کند.

هنگامی که یک بلاک کشت می شود، نم تراکنش انجام شده در آن بلاک را تایید کرده و بلاک مذکور را به صورت دائمی به بلاکچین اضافه می کند و نهایتا کارمزد تراکنش های انجام شده در آن بلاک را به عنوان پاداش به کشت کننده آن بلاک اهدا می کند. در حقیقت POI برای هر کاربر نشان دهنده ی این است که چه کسی یک بلاک را کشت کرده است، این مساله توسط سه فاکتور عمده مدیریت می شود:

1 - مقدار سهام آن کاربر و یا اینکه سکه های کاربر مذکور به چه مدت در حسابش موجود بوده است.

2 – کسانی که کاربر مذکور با آنها تراکنش انجام داده است و یا اینکه اصلا کاربر با اشخاص دیگری در شبکه تراکنش داشته یا خیر

3 – تعداد و مقدار تراکنش های انجام شده طی 30 روز اخیر.

کشت تجمعی یا (delegated harvesting ) در حقیقت راهی مطمئن برای افزایش قدرت یک حساب است بدون آنکه اطلاعات خصوصی حساب مذکور آشکار شود.این مساله مزایای زیادی دارد، برای مثال اصلا نیاز نیست که سیستم شما روشن باشد تا کشت  انجام دهید و عمل کشت برای هر کاربری که بیش از 10000 XEM پس انداز داشته باشد به طور خودکار انجام می شود.

این متد انقلابی که توسط نم به کار برده شده زمین را برای کاربران هموار کرده و تمام قدرت را نه استخراج کننده ها و محتکران بلکه به کاربران داده است.

 

 

چه چیز نم را از سایر ارزهای دیجیتال مجزا می کند

نم 100 درصد قابل ردیابی است

قابلیت پیگیری نم یکی از مهمترین مولفه های مجزا کننده ی آن است. در شبکه نم ، بر خلاف رقبایی مثل Monero هیچگونه تراکنش خصوصی ای انجام نمی شود.

اگرچه بسیاری از اعضای جامعه بلاکچین ها این خاصیت را یک ویژگی منفی تلقی می کنند اما این خصوصیت چند مزیت نیز دارد. مثلا قابلیت پیگیری به شبکه اجازه می دهد تا تمهیدات امنیتی مانند حفاظت فروشنده و خریدار را به کار گیرد. این یکی از دلایلی است که نم یک ارز بسیار ایمن می باشد. تا به امروز هیچگونه مساله امنیتی ای در این شبکه گزارش نشده است.

نم همچنین به کسب و کارها این امکان را می دهد تا دخل و خرج خود را کنترل کنند، این ویژگی بسیار مفید بوده و قطعا باعث خواهد شد تا کسب و کارهای بیشتری در آینده جذب آن شوند.

 

نم انرژی کمتری مصرف می کند

مقدار مصرف انرژی نم برای اجرای یک گره یا کشت صد مرتبه کمتر از بیتکوین می باشد. به همین دلیل است که کارمزد تراکنش ها در این بلاکچین تقریبا ذره ای از آنچیزیست که شبکه های رقیب می گیرند.

 

ارز نم تورم ندارد

یکی دیگر از ویژگی های خوب نم این است که تمام سکه های آن (حدود 9 میلیارد سکه ) هم اکنون ایجاد شده اند. این بدین معنی است که این ارز هیچگونه تورمی نخواهد داشت. برای اکثر ارزهای دیگر مانند بیتکوین و لایتکوین پروسه ی استخراج همچنان ادامه داشته و سکه های جدید را در چرخه ی شبکه قرار می دهد که همین مساله منجر به بروز تورم برای ارزهای مذکور می گردد.

 

تمرکز نم بر روی خرده فروشی نیست

یکی از چیزهایی که نم اصلا توجهی به آنها نشان نمی دهد قیمت سکه و یا خرده فروشی است. بسیاری از کریپتوکارنسی ها هم اکنون بیشتر بر روی خود سکه هایشان تمرکز دارند اما نم بیشتر پلتفورم محور بوده و به توسعه جامعه مشترکین خود و ایجاد اپلیکیشن های جدید برای پلتفورم خود متمرکز است.

همانطور که مدیرعامل  نم در یکی از سخنرانی هایش گفته : استراتژی گروه نم دنبال کردن روابط تجاری ، جذب توسعه دهندگان، کمک به ICO ها و تشویق همکاری با شرکت های دیگر است.

 

 

رقبا و چالش ها

نم چند رقیب بزرگ مانند Ripple, Factom, Ubiq دارد. البته مهمترین رقیب این شبکه اتریوم است که با نزدیک 30 میلیارد دلار بازار سرمایه ،دومین کریپتوکارنسی بزرگ دنیاست.

در مقایسه با رقبا، نم به نظر انتخاب پایدارتری برای ایجاد برنامه های کاربردی جدید که از مدل های تجاری واقعی پیروی کنند می باشد. امنیت این شبکه و ویژگی های توسعه ای آن به کارآفرینان بلاکچین این امکان را می دهد که به جای تمرکز بر دشواری های تکنیکی بر روی مشکلات مربوط به کار خود تمرکز کنند. منحنی بادگیری این شبکه نیز بسیار ملایمتر از بلاکچین اتریوم است.

یکی از بزرگترین چالش های نم این است که چگونه به افراد کاربرد دقیق این بلاکچین را نشان دهد. عموما، ارز هایی مثل Litecoin به گونه ای طراحی شده اند که مثل پول های فیزیکی استفاده شوند. اما XEM برای استفاده به عنوان ارز ساخته نشده بلکه پلتفورمی برای تراکنش های کسب و کار ها و توسعه دهندگان می باشند.

یکی دیگر از چالش های پیش روی نم افزایش تعداد توسعه دهندگانی است که دانش کافی را برای اتصال نم به شبکه کمپانی های موجود داشته باشند. خوشبختانه API نم برای اتصال آن به شبکه های مادر بسیار منعطف و ساده است. این شرکت همچنان تلاش زیادی برای آموزش موج جدیدی از توسعه دهندگان کرده است تا بتوانند سیستمشان را ساپورت کنند.

نم اولین مرکز بلاکچین را در شهر کوالالامپور مالزی افتتاح کرده است که این مرکز قصد دارد به عنوان یک فضا برای آموزش، همکاری و پرورش استفاده شود. این پروه به وضوح بسیار به بحث ارتقای محصول خود اهمیت داده و همچنین به کلیت جامعه بلاکچین نیز وفادار است.

 

کلام آخر

با نگاهی به کاربردهای مختلف تجاری نم به وضوح می توان دریافت که این شبکه پتاسیل بالایی برای خدمات مشتریمدار دارد.

علاوه بر مزیت های کنونی نم، این گروه برنامه دارد تا نرم افزار Catapult را نیز به بازار ارائه دهد که میتواند ویژگی های تازه تری به نرم افزار کنونی آنها یعنی Mijin اضافه کند. توسعه دهندگان این شرکت هم به صورت فعال در حال کار بر روی هر چه بهتر کردن محصولشان هستند.

نم از یک تیم عالی از توسعه دهندگان ، جامعه ی حمایتگری قوی، مشوق های خوب و برنامه ی تجاری محکمی برخوردار است.

 

 

نام ارز نم
نام انگلیسی NEM
نماد XEM
تاریخ راه اندازی Apr 2015
آیکن
آدرس سایت http://nem.io
 قابلیت استخراج
نوع ارز Coin
تعداد کل نامحدود
الگوریتم  
کیف پول ها Coinpayment
صرافی ها  

 

یک پلتفرم رمزگذاری شده‌ی همتا به همتا و بر اساس جاوا و جاوا اسکریپت نوشته شده است

 مخفف New Economy Movement است