معرفی ارزها

دوشنبه, 26 آبان 1399 12:51

دوج کوین Dogecoin چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

دوج کوین یا DOGE یک ارز دیجیتال نظیر به نظیر است که نام آن بر مبنای یک میم اینترنتی[1] پرطرفدار انتخاب شده است. این توکن در ابتدا به عنوان یک شوخی شکل گرفت و شروع به کار کرد اما خیلی زود جدی شد.

در سال 2013 دوج کوین به عنوان یک شوخی در صنعتی که بسیار جدی گرفته شده بود، شروع به کار کرد. حالا دوج کوین تبدیل به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال جهان شده است. در ادامه به شما خواهیم گفت که دوج کوین چطور به این جایگاه رسید.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین ارز دیجیتالی است که نام آن بر اساس یکی از شخصیت‌های اینترنتی شکل گرفت. این ارز دیجیتال در ابتدا برای شوخی با صنعت کریپتو شکل گرفت اما توانست سریعاً جامعه‌ای از مشتاقان را به خود جلب کند. این ارز دیجیتال از سال 2013 مسیری طولانی را طی کرده و در نقطه اوج خود یعنی ژانویه 2018 ارزش بازار آن به 2 میلیارد دلار رسید.

چه کسی دوج کوین را ابداع کرد؟

Jackson Palmer کارمند شرکت ادوبی که به آلت کوین‌هایی که یکی پس از دیگری در سال 2013 شکل می‌گرفتند اعتقادی نداشت، توئیتی منتشر و در آن به شوخی اعلام کرد که قصد سرمایه گذاری روی دوج کوین را دارد. یک کوین جعلی که بر اساس کاراکتر شیبا اینو طراحی شده بود که در آن زمان بسیار محبوب شده بود.

هر چند این توئیت شوخی بود اما چند نفر تصور کردند که Palmer واقعاً یک پروژه در راه دارد. به گفته آنها این صنعت واقعاً نیاز به یک توکن سرزنده و بانشاط دارد که بتواند با کوین‌های بحث برانگیزتری که در بازار هستند رقابت کند. بنابراین Palmer با برنامه نویسی به اسم Billy Markus برای پیاده سازی واقعی دوج کوین دست به کار شدند.

تاریخچه‌ای مختصر

آیا می‌دانستید؟

Billy Markus هم‌بنیانگذار دوج کوین با نام مستعار «شیبتوشی ناکاموتو» کار می‌کند که ترکیبی از نام سگ شیبا اینو و ساتوشی ناکاموتو بنیانگذار بیت‌کوین است.

ویژگی خاص دوج کوین

  • سرعت و هزینه – سرعت اجرای تراکنش‌های دوج کوین بالا و کارمزد آنها کم است – هر دو ویژگی برای پذیرش گسترده بیت‌کوین اهمیت زیادی دارند.
  • تولید نامحدود – ابتدا قرار بود سقف تولید این کوین 100 میلیارد عدد باشد اما بعداً این شرایط تغییر کرد و سقف تولید نامحدود شد. این ویژگی باعث شد قیمت این کوین تقریباً ثابت بماند.
  • جامعه کاربران – قلب دوج کوین جامعه کاربری فعال آن است. این گروه که در Reddit بیشتر از 100 هزار نفر عضو دارد، به رفتار گرم و دوستانه شناخته شده است.
  • نوع دوستی – جامعه کاربران دوج کوین به رفتارهای نوع دوستانه مشهور است. این گروه بیشتر از 25 هزار دلار دوج کوین جمع آوری کردند تا به تیم بابسلد جامائیکا که برای شرکت در المپیک 2014 با کمبود بودجه روبرو شده بود، کمک کند. همچنین، این گروه با یک خیریه همکاری کرد تا هزاران دلار پول برای کمک به تأمین آب آشامیدنی کنیا جمع آوری کنند.

نحوه تولید دوج کوین

مثل خیلی از ارزهای دیجیتال، امکان ماین کردن دوج کوین هم وجود دارد. دوج کوین با استفاده از الگوریتم هشینگ اثبات کاری Scrypt تولید می‌شود بنابراین ماین کردن آن نسبت به بیت کوین نیاز به توان پردازشی کمتری دارد. ماینرها خودشان می‌توانند دوج کوین ماین کنند یا در یک استخر ماینینگ کار کنند.

از آنجایی که سقف تولید توکن‌های دوج کوین نامحدود است، ارزش هر توکن نسبت به سایر آلت کوین‌ها خیلی کمتر است. این یعنی ماین کردن دوج کوین خیلی سودآور نیست بنابراین انگیزه زیادی برای ماین کردن وجود ندارد. اما این سودآوری محدود مانعی برای طرفداران دوج کوین نیست. برای این عده، دوج کوین هیچ وقت یک سرمایه گذاری محسوب نشده بلکه بیشتر یک ارز پویا در نظر گرفته می‌شود.

دوج کوین چطور کار می‌کند؟

عدم محدودیت تولید دوج کوین باعث شده که قیمت آن نسبتاً ثابت باقی بماند. از طرفی همین ویژگی باعث شده که قیمت دوج کوین نسبتاً کم باشد. بیشتر کاربران با هدف سرمایه گذاری وارد دنیای کریپتو می‌شوند با این امید که اگر به اندازه کافی بعضی از توکن‌ها را نگه دارند، می‌توانند با فروش آنها به سود برسند.

اما در رابطه با دوج کوین این طور نیست. از آنجایی که تولید دوج کوین زیاد و قیمت آن کم است، نگه داشتن این ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه نیست. در نتیجه این ارز دیجیتال نظیر به نظیر نقدینگی و گردش آزاد زیادی دارد.

کارهای قابل انجام با دوج کوین

کلید استفاده از دوج کوین یک سیستم انعام آنلاین است. اگر مطلبی که شخصی در انجمن Reddit دوج کوین منتشر کرده برایتان جالب بود، می‌توانید مقداری دوج کوین به او انعام بدهید. همین ویژگی باعث شده این جامعه دوستانه و خوش برخورد تلقی شود.

می توانید دوج کوین را در چندین اکسچنج با ارزهای دیجیتال دیگر معامله کنید که همین ویژگی باعث شده این ارز دیجیتال تبدیل به یک واسط برای حرکت از اکسچنجی به اکسچنج دیگر شود.

آینده

دوج کوین به عنوان ارزی که در ابتدا با یک شوخی شکل گرفت، به شهرت و موفقیت خیلی خوبی رسید. حتی Jackson Palmer هم‌بنیانگذار آن نسبت به اینکه عده‌ای تا این حد این شوخی را جدی گرفتند انتقاد کرد. او در سال 2015 بعد از اینکه عده‌ای متقلب از اعضای این جامعه خوش برخورد و گرم کلاهبرداری کردند، دوج کوین را ترک کرد. به گفته او عده زیادی با امید به رسیدن به ثروتی سریع به این طرح‌ها جلب شدند و کاربرد و هدف اصلی این توکن را فراموش کردند.

وقتی دوج کوین مختصراً در ژانویه 2018 به ارزش بازار 2 میلیارد دلاری رسید، باز هم Palmer منتقد ماند و توئیت کرد: "به نظرم در این حرکت حرف‌های زیادی درباره فضای ارزهای دیجیتال و دوج کوین وجود دارد. کوینی که طی 2 سال حتی یک آپدیت نرم‌افزاری منتشر نکرده، به ارزش بازار بیشتر از 1 میلیارد دلار رسید."

با این حال، جامعه کاربران دوج کوین همچنان فعال و وفادار هستند. با توجه به راحت تر شدن به دست آوردن دوج کوین، کمتر شدن هزینه معاملات و ثبات نسبی قیمت دوج کوین انتظار می‌رود که آینده روشنی پیش روی این ارز دیجیتال باشد.

 

[1]  میم اینترنت اصطلاحی است برای توصیف موضوعات و عقیده‌هایی که به وسیله اینترنت گسترش و شهرت پیدا می‌کند. این واژه زیر گروهی از تعریف میم‌ها است.