معرفی ارزها

چهارشنبه, 19 آذر 1399 15:30

بیت‌کوین کش Bitcoin Cash (BCH) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

بیت‌کوین کش Bitcoin Cash یا به اختصار BCH یک‌هاردفورک از بیت‌کوین بود. این انشعاب در سال 2017 ایجاد شد و از آن زمان به بعد بیت‌کوین کش تبدیل به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتالی شد که از بیت‌کوین منشعب می‌شود. این ارز دیجیتال نسبت به بیت‌کوین چندین تغییر ظریف اما مهم داشته تا با آن متقاوت باشد مثل بزرگتر بودن سایز بلاک‌ها و اجرای سریع تر تراکنش‌ها.

بیت‌کوین طوری ساخته شده بود که هیچ شخص یا گروهی امکان کنترل آن را نداشته باشد. هر چند این رویکرد بسیار مفید و موفق بود اما وقتی اعضای جامعه درباره مسیر آینده اتفاق نظر نداشته باشند، شرایط پیچیده تر می‌شود. این شرایط منجر به ایجاد بیش از 2 هزار فورک در شبکه بیت‌کوین شده که بعضی از آنها منجر به شکل گیری شبکه‌های کاملاً جدیدی شدند. یکی از این شبکه‌ها بیت‌کوین کش است که بزرگترین شبکه بوجود آمده از بیت‌کوین محسوب می‌شود. در این مطلب به بررسی بیت‌کوین کش و جزئیات آن می‌پردازیم.

بیت‌کوین کش چیست؟

بیت‌کوین کش یک نسخه از بیت‌کوین است اما چند تفاوت کلیدی با آن دارد. مهم ترین تفاوت، سایز بلاک‌هاست – که نشان دهنده تعداد تراکنش‌هایی است که می‌توانند در یک بلاک قرار بگیرند. در بیت‌کوین، سایز بلاک 1 مگابایت است اما سایز بلاک در بیت‌کوین کش 8 مگابایت است. این یعنی هر بلاک در بیت‌کوین کش می‌تواند 8 برابر بیشتر اطلاعات نگه دارد و بنابراین امکان تایید سریع تر اطلاعات فراهم می‌شود. در ماه می‌ سال 2018، سایز بلاک به 32 مگابایت افزایش یافت و منجر به افزایش برتری آن از این جهت شد.

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین این دو شبکه بحث هزینه تراکنش‌هاست یعنی میزان پولی که ماینرها برای تایید هر تراکنش دریافت می‌کنند. این ویژگی در هر دو شبکه وجود دارد اما کارمزد بیت‌کوین کش کمتر است و دلیل آن بیشتر بودن حجم داده‌هایی است که می‌توان در هر بلاک جا داد.

آیا می‌دانستید؟

گاهی اوقات به اختصار به بیت‌کوین کش Bcash گفته می‌شود.

چه کسی بیت‌کوین کش را ابداع کرد؟

ایده بیت‌کوین کش توسط گروهی از توسعه دهندگان بیت‌کوین مطرح شد اما شخصی که بیشتر از همه در این زمینه مسئول شناخته می‌شود یکی از اولین سرمایه گذاران بیت‌کوین به نام Roger Ver است.

تاریخچه‌ای مختصر

  • ژوئن 2017: گروهی از ماینرها و توسعه دهندگان بیت‌کوین پیشنهادی به اسم بیت‌کوین ABC را مطرح کردند.
  • جولای 2017: همه با پیشنهادات مطرح شده موافق نبودند.
  • آگوست 2017: هاردفورک بیت‌کوین منجر به تفکیک بیت‌کوین و بیت‌کوین کش شد.

ویژگی خاص بیت‌کوین کش

ایده کلی بیت‌کوین کش هم مثل بیت‌کوین ایجاد یک ارز دیجیتال بود که مردم بتوانند از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنند. تاریخچه بیت‌کوین و بیت‌کوین کش یکسان است و به همین دلیل می‌توان از هر دوی آنها برای انجام کارهای مشابه و مختلف استفاده کرد.

اما به تازگی جامعه بیت‌کوین کش ابزارهای جدیدی برای ارتقای کاربرد این ارز دیجیتال طراحی کرده که یکی از آنها قراردادهای هوشمند است.

نحوه تولید بیت‌کوین کش

با توجه به تاریخچه مشترک بیت‌کوین و بیت‌کوین کش، نحوه تولید آنها یکسان است. ماینرها سعی می‌کنند معماهای سخت این شبکه را حل کنند که به این فرایند اثبات کار گفته می‌شود.

اگر ماینری معما را حل کرده و بلاک را تایید کند، 12.5 بیت‌کوین کش و کل کارمزد آن بلاک را دریافت می‌کند. تفاوت بیت‌کوین و بیت‌کوین کش، میزان سختی آنهاست یعنی میزان سختی حل بلاک‌ها برای کامپیوتر. از آنجایی که بلاک‌ها در این شبکه به میزان قابل توجهی بزرگتر هستند، کرک کردن آنها سخت تر شده و حل کردن بلاک‌ها برای ماینرهای کوچکتر سخت تر می‌شود.

آیا می‌دانستید؟

کارشناسان بیت‌کوین در مؤسسه Bitcoin Unlimited اعلام کرده اند که اولین بلاک یک گیگابایتی جهان را که هزار برابر بزرگتر از بلاک‌های معمولی است، ماین کرده اند.

طرز کار بیت‌کوین کش

طرز کار بیت‌کوین کش شباهت زیادی به بیت‌کوین دارد و تنها تفاوت آنها از دید کاربران این است که در شبکه بیت‌کوین کش تراکنش‌ها سریع تر از بیت‌کوین تایید می‌شوند.

برای ارسال و دریافت این ارز نیاز به والت بیت‌کوین کش دارید و می‌توانید از آن برای خرید و فروش کالاها و خدمات استفاده کنید.

آیا می‌دانستید؟

بیت‌کوین کش اولین فورک موفق بیت‌کوین بود و تنها فورکی است که توانسته بقای خود را ادامه داده و افزایش بهای چشمگیری پیدا کند.

کارهای قابل انجام با بیت‌کوین کش

می‌توان همه کارهای قابل انجام با بیت‌کوین را با بیت‌کوین کش هم انجام داد. تیم پشتیبان بیت‌کوین کش در حال توسعه قابلیت اجرای تراکنش‌های هوشمند برای آن است در نتیجه می‌توان از آن به روشی مثل سایر شبکه‌ها از جمله اتریوم استفاده کرد.

آینده

بیت‌کوین کش یکی از محدود کوین‌های منشعب شده از بیت‌کوین بود که توانست به بقای خود ادامه دهد. بحث‌هایی درباره این کوین و بازاریابی و تبلیغ آن به عنوان بیت‌کوین واقعی وجود دارد اما آینده بیت‌کوین کش هم مثل سایر ارزهای دیجیتال بستگی به این دارد که مردم و کسب و کارها چطور آن را قبول می‌کنند و این شبکه با چه سرعتی به رشد و توسعه در کنار کل صنعت ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهد.