به وب سایت ارز مدرن خوش آمدید - احراز هویت در سایت الزامی و اتوماتیک است.

نکات مهم در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال :

برای خرید ارز دیجیتال ابتدا نیاز دارید تا یک کیف پول مخصوص ارزهای دیجیتال داشته باشید، کیف پول ها به دو نوع سرد و گرم تقسیم بندی می شوند. کیف پول های گرم رایگان و استفاده از آن ها آسان بوده اما امنیت بالایی ندارند و برای سرمایه گذاری مبالغ بالا و طولانی مدت پیشنهاد نمی شوند. از جمله محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری و رایگان می توان به Atomic - Trust - Coinomi - Jaxx و بسیاری دیگر اشاره کرد.

کیف پول هایی که پیشنهاد می شود کیف پول های سخت افزاری هستند که بعلت اینکه کلید خصوصی شما بصورت آفلاین است امنیت بسیار بالایی دارند و جهت نگهداری ارزهای دیجیتال با مبالغ بالا و طولانی مدت پیشنهاد می شود. از جمله معروف ترین کیف پول های سخت افزاری می توان به Ledger - Trezor - Coolwallet - Keepkey - Ellipal اشاره کرد.

هر نوع از این کیف پول ها، ارزهای دیجیتال مختلفی را پشتیبانی می کنند که بایستی در هنگام انتخاب کیف پول به این نکته نیز توجه کنید.

دقت کنید کیف پول هایی که به شما عبارات بازیابی یا Recovery Phrase می دهند دارایی شما در اختیار خودتان است مثل Atomic یا Ledger اما کیف پول هایی که به شما عبارات بازیابی نمی دهند مانند صرافی های داخلی یا خارجی مثلا  Binance یا Coinex و یا کیف پول های آنلاین مثل Freewallet دارایی شما نزد آن ها امانت است و می توانند بعلت تحریم و غیره دارایی شما را بلوکه کنند. 

عبارات بازیابی یا Recovery Phrase عباراتی هستند که موقع راه اندازی کیف پول بصورت 12 یا 24 عبارت معنادار انگلیسی یا اعداد چند رقمی به برای شما  و بصورت منحصر به فرد ساخته می شود.

در حفظ و نگهداری عبارات بازیابی یا Recovery Phrase دقت کنید که اولا خودتان فقط از آن محافظت کنید و ثانیا آن را گم نکنید زیرا تنها کلید دسترسی به کیف پول شما همین عبارات می باشد.

اطلاعات بیشتر در زمینه کیف پول را می توانید در اینجا مطالعه کنید

دریافت ارز دیجیتال :

پس از انتخاب کیف پول ارز دیجیتال بایستی رمزارز مدنظر خود را در آن انتخاب کرده و از قسمت منوی Receive آدرس کیف پول آن ارز را پیدا کنید.

حتما دقت کنید که آدرس کیف پول تان را کپی کنید و  از تایپ کردن آن اجتناب کنید این آدرس ها معمولا به بزرگی و کوچکی حروف نیز حساس می باشند. همچنین می توانید از اسکن QRCode آدرس ولت مقصد نیز جهت ارسال ارز توسط گوشی تلفن همراه نیز استفاده کنید.

حتما دقت کنید اگر کیف پول شما علاوه بر آدرس ولت قسمت Tag یا Memo یا Payment ID نیز در کنار آدرس ولت وجود دارد حتما در هنگام دریافت آن را وارد نمایید.  

در اصل Tag یا Memo یا Payment ID در برخی رمزارزها و برخی کیف پول ها وجود دارد. بطور مثال کیف پول سخت افزاری Ledger در هیچ ارزی دارای Tag یا Memo یا Payment ID نیست اما کیف پول صرافی Binance در برخی رمزارزها مانند ریپل XRP یا استلار XLM علاوه بر آدرس کیف پول دارای Tag یا Memo نیز هستند که حتما بایستی در هنگام دریافت رمزارز آن را وارد کنید.

ارسال ارزدیجیتال :

در هنگام ارسال ارز دیجیتال هم بایستی به منوی Send در کیف پول رفته و در قسمت Recipient یا Address  آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید و اگر کیف پول مربوطه دارای Tag یا Memo یا Payment ID نیز هست حتما آن را وارد نمایید. مثلا در هنگام فروش ارز ریپل یا استلار به صرافی حتما  Tag یا Memo را در هنگام ارسال در قسمت مربوطه در کیف پولتان وارد کنید. سپس در قسمت Amount مقدار ارزی را که می خواهید ارسال کنید وارد کنید.

کارمزد ارسال در شبکه :

توجه کنید بسیاری از رمزارزها دارای کارمزد یا Fee در هنگام ارسال هستند که از میزان موجودی ارزتان کاسته خواهد شد. مثلا در هنگام ارسال هر مقداری بیت کوین BTC از صرافی مثل Binance بایستی 0.0005 واحد بیت کوین بابت کارمزد بپردازید یعنی اگر در این صرافی شما 1 واحد بیت کوین داشته باشید و برای فروش آن را به ولت ارزمدرن ارسال کنید ولت مقصد مقدار 0.9995 بیت کوین دریافت می کند. بنابراین در هنگام پر کردن فرم ثبت فروش به ما نیز بایستی مقدار 0.9995 بیت کوین را ثبت نمایید. 

کارمزد ارسال از یک صرافی ثابت است و شما نمی توانید مقدار آن را تغییر دهید اما این کارمزد ارسال در برخی کیف پول ها مثل Ledger قابل تغییر است اما اگر این کارمزد را خیلی پایین بیاورید زمان دریافت توسط ولت مقصد بسیار طولانی تر خواهد شد و بالعکس اگر مقدار فی را افزایش دهید بسیار سریعتر به ولت مقصد می نشیند. توجه بفرمایید که در هنگام فروش به سایت ارزمدرن زمانی که رمزارز مدنظر به کیف پول ما بنشیند با قیمت همان لحظه محاسبه خواهد شد.

انواع ارزهای دیجیتال :

برخی از رمزارزها Coin هستند و شبکه و آدرس کیف پول مستقلی دارند مثل بیت کوین BTC و اتریوم ETH اما برخی رمزارزها بصورت Token هستند و شبکه و آدرس ولت مستقلی ندارند برای این منظور اگر آن کیف پول از آن توکن پشتیبانی کند معمولا آدرس توکن مربوطه با آدرس رمزارز مادر یکسان خواهد بود مثلا در کیف پول Ledger برای رمزارز (USDT(ERC-20 که تتر شبکه اتریوم است یا توکن هایی مثل Link - NPXS - HOT - BAT  و ... آدرس کیف پول این توکن ها همان آدرس کیف پول اتریوم ETH می باشد. و با 0x شروع می شود. و یا برای رمزارز (USDT(TRC-20 که تتر شبکه ترون است یا توکن هایی مثل BTT - JST  و ... آدرس کیف پول این توکن ها همان آدرس کیف پول ترون TRX می باشد. 

در هنگام خرید تتر USDT به شبکه آن دقت کنید. ترون بر روی چندین شبکه وجود دارد که مهمترین آن ها OMNI - ERC20 - TRC20 می باشند که از لحاظ کارمزد شبکه و سرعت در حال حاضر تتر شبکه ترونی (USDT(TRC-20 بسیار کارمزد ارزان و سرعت انتقال بیشتری دارد.

تحریم ها : 

توجه داشته باشید اگر ارزی را خریداری می کنید اگر کیف پول شما در صرافی ها مانند Binance است بعلت تحریم ها سعی کنید از صرافی های ایرانی مستقیم به صرافی های خارجی انتقال ندهید زیرا ممکن است بعلت شناسایی کیف پول مبدا که از ایران است حساب شما دچار مشکل گردد. به این منظور ابتدا ارز را به یک کیف پولی که به شما عبارت بازیابی می دهد مثل Atomic یا Trust ارسال کنید و سپس به بایننس یا صرافی هایی که ایران را تحریم کرده اند ارسال نمایید.

جهت ارسال پیام در واتس اپ یکی از اپراتورها را انتخاب کنید

در واتس اپ با ما صحبت کنید
Close and go back to page