خرید اتریوم

نام ارز اتریوم
نام انگلیسی Ethereum
نماد ETH
تاریخ راه اندازی Aug 2015
آیکن
آدرس سایت https://ethereum.org
 قابلیت استخراج
نوع ارز Coin
تعداد کل نامحدود
الگوریتم رمز نگاری  
کیف پول ها

کیف پول لجر

صرافی ها

 

اتریوم چیست؟

قبل از اینکه در مورد اتریوم صحبت کنیم برای درک بهتر مفهوم آن بهتر است ابتدا یک توضیح کامل در مورد شبکه اینترنت بدهیم .

امروزه تمامی اطلاعات شخصی ما، پیام ها ،تماس ها ، پسوردها و اطلاعات مالی،عمدتا در رایانه های افراد دیگر در سرورهای متعلق به شرکت هایی نظیر تلگرام،اینستاگرام، آمازون،فیس بوک یا گوگل ذخیره می شود .حتی همین مقاله در سایت coinDEsk  بر روی یک سرور تحت کنترل شرکتی ذخیره می شود که این داده ها را بر روی خود نگه می دارد.

این تنظیمات شامل تعدادی تسهیلات است زیرا این شرکتها،تیم های متخصص جهت کمک به ذخیره و ایمن سازی این اطلاعات را گسترش می دهند و هزینه های ناشی از هاستینگ(میزبانی) و آپ تایم(دوره ی زمانی فعال بودن یک سیستم) را حذف می کنند

اما این سهولت با آسیب پذیری نیز همراه است.همانطور که آموختیم، یک هکر یا یک دولت می تواند بدون آگاهی شما به وسیله حمله یا نفوذ به  یک سرویس شخص ثالث به فایل هایتان دسترسی داشته باشد و اطلاعات مهمی را سرقت کند و آن اطلاعات را به نفع خود تغییر دهد.

 Brian Behlendorf ، خالق سرور Apache ، طراحی سرور اینترنت به صورت متمرکز را یک اشتباه بزرگ می داند و برخی از محققان نظیر  behlendorf  معتقدند که اینترنت به معنای یک سیستم غیر متمرکز است و در این حین ظهور تکنولوژِی بلاک چین سبب دستیابی به این هدف یعنی ایجاد یک سیستم غیر متمرکز شده است .اتریوم یکی از جدیدترین تکنولوژی ها در پیوستن به این جنبش برای ایجاد یک سیستم غیر متمرکز می باشد.
درحالیکه بیت کوین قصد دارد تا پی پال و بانکداری آنلاین را مختل کند هدف اتریوم استفاده از یک بلاک چین برای جایگزینی سرویس شخص ثالث یعنی کسانی که با ذخیره ی اطلاعات، انتقال وام های بانکی و محافظت از مسیر پیچیده ی ابزارهای مالی سروکار دارند ، است

کامپیوتر جهانی

بطور خلاصه اتریوم می خواهد یک کامپیوتر جهانی غیر متمرکز باشد و برخی می گویند که اتریوم خواهان دموکراتیزه سازی مدل client-server موجود می باشد. مدل client-server یک چارچوب ارتباطی از فرایندهای شبکه در میان مشتریان  و ارائه دهندگان خدمات است.

از طریق اتریوم، سرورها توسط هزاران node  هایی که به وسیله داوطلبان از سراسر دنیا اجرا شده اند ، جایگزین می شوند به این ترتیب یک کامپیوتر جهانی شکل می گیرد.

تصور بر این است که اتریوم، قابلیت مشابهی را برای افراد در سراسر دنیا فراهم می کند و آنها را قادر می سازد تا با خدمات پیشنهادی در اوج این زیرساخت ها رقابت کنند.

برای مثال شما با جستجو در یک اپ استور ، می توانید انواعی از اپلیکیشن ها و برنامه های مختلف از برنامه های بانکداری گرفته تا ورزشی و حتی  اپلیکیشن های پیام رسانی را مشاهده کنید که این برنامه ها برای ذخیره ی اطلاعات کارت اعتباری،تاریخ خرید و سایر سوالات شخصی، متکی به یک سرویس شخصی ثالث هستند .همچنین گوگل و اپل نیز از این سرویس  شخص ثالث در هنگام دانلود اپلیکیشن ها استفاده می کنند همچنین سرویس های آنلاین ذخیره مدارک مانند Evernote   و   Google Docsنیز از این سرویس استفاده می کنند .

چنانچه تمامی امور مطابق برنامه اجرا شود، اتریوم کنترل داده ها را در این نوع خدمات به صاحب آن برمی گرداند.

هدف بر این است که دیگر یک نهاد کنترل بر اطلاعات شما  را به دست نخواهد گرفت هیچ کس شخصا نمی تواند بطور ناگهانی برنامه ای را متوقف کند و فقط کاربر می تواند تغییراتی را ایجاد کند و در این سیستم غیر متمرکز دیگر هیج نهادی امکان ایجاد این تغییرات را ندارد.

دراین  تئوری ، اطلاعاتی را که مردم قبلا در گذشته از آن استفاده می کرده اند را با دنیای دیجیتال امروزی ترکیب شده است.

هربار که ویرایش ها را ذخیره، یا اضافه کنید یا نکاتی را حذف کنید، هر  node در شبکه تغییراتی را انجام می دهد.

شایان ذکر است که این ایده با شک و تردید مواجه شده است.

اگرچه به ظاهر این برنامه ها امکان پذیر هستند، اما اینکه کدام یک از این بلاک چین ها بتواند خود را به عنوان یک بلاک چین امن ، مفید و مقیاس پذیر ثابت کند قابل پیش بینی نیست .

اتر چیست؟

همانطور که در قسمت اتریوم توضیح داده شد،اتریوم قصد دارد به عنوان یک نوع اینترنت غیرمتمرکز در یک اپ استور غیرمتمرکز عمل کرده و از نوع جدیدی از اپلیکیشن های پیشرو(Dapp) پشتیبانی می کند.

اما در حالی که هیچ کس مالک اتریوم نیست،سیستمی که از این قابلیت پشتیبانی می کند،آزاد نمی باشد. در عوض این شبکه نیازمند اتر است که یک قطعه کد منحصر به فرد است و می تواند برای پرداخت هزینه های محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه استفاه شود

اتر مانند بیت کوین، دارای حامل دیجیتال است(مشابه اوراق قرضه ی صادر شده بصورت فیزیکی) و درست مانند پول نقد، مستلزم شخص ثالثی برای پردازش یا تایید تراکنش نیست .

اما اتر به جای عملکرد به عنوان یک ارز یا پرداخت دیجیتال، برای راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز در شبکه مورد استفاده قرار میگیرد .

 ممکن است در ابتدا این امر کمی پیچیده به نظر برسد برای درک بهتر این مسئله مثالی را در مورد یک نوت بوک  آنلاین غیر متمرکز بررسی میکنیم : برای ارسال ، حذف یا تغییر یک یادداشت ، شما نیاز به پرداخت هزینه های تراکنش در اتر دارید تا بتوانید برای پردازش تغییرات به شبکه دسترسی پیدا کنید به این ترتیب اتر گاهی اوقات  Digital oil  نامیده می شود و کارمزد های محاسباتی اتریوم مبنی بر اینکه چه مقدار   Gas  برای این امر مورد نیاز است ، محاسبه می شود .

هر عملیات  مبنی بر قدرت محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان لازم برای اجرا عملیات به مقداری Gas نیاز دارد

بعنوان مثال در یک سیستم اقتصادی، مقررات اقتصادی اتر بدون محدودیت است در حالی که بیت کوین دارای محدودیت 21میلیونی بیت کوین است، اتر دارای چنین محدودیتی نیست .از مقدار اتری که موجود است ،در سال 2014، شصت میلیون اتر توسط کاربران کمپین تامین بودجه خریداری شد دوازده میلیون اتر دیگرنیز به بنیاد اتریوم، یعنی گروهی از محققان و توسعه دهندگان داده شد که در زمینه ی تکنولوژی بنیادین کار می کردند.

حداکثر 18 میلیون اتر در سال تولید می شود وهر 12ثانیه، 5 اتر نیز به ماینرهایی اختصاص می یابد که تراکنش ها را در شبکه تایید می کنند بنابراین هنوز هیچ کس تعداد کل اتر را نمی داند و سرعت ایجاد اتر از سال 2017 به دلیل استفاده اتریوم از الگوریتم  Proof-of-stake  به وضوح کاهش یافته است .این کاهش احتمالا منجر به تغییر در قوانین خلق اتر می شود و در نتیجه  کمک هزینه ماینینگ ممکن است کاهش یابد.

 

 

 


 

image01