دوشنبه, 01 آذر 1400 09:45

رمزارز APENFT چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

APENFT چیست؟

 • APENFT با هدف ثبت آثار هنری برجسته در بلاک چین به صورت NFT متولد شد (29 مارس 2021)
 • هدف ایجاد پلی بین هنرمندان شناخته شده و بلاک‌چین، همزمان با ترویج رشد هنرمندان کریپتو در حوزه NFT است.
 • APENFT قصد دارد آثار هنری را که زمانی متعلق به افراد خاص بودند، به یک دارایی متعلق به همه تبدیل کند.
 • شعار این پروژه "هنر برای همه" است.

طبق مقاله سفید APENFT:

بیزنس اصلی APENFT به این شرح است: سرمایه گذاری در آثارهنری و پلتفرم‌های NFT برتر، پرورش هنرمندان برتر در حوزه NFT برای ساختن پلی بین هنرمندان برتر و دنیای NFT، حمایت مالی از گالری‌ها، سازماندهی نشریات یا نمایشگاه‌های هنری و سازماندهی جوایزی برای پشتیبانی از خلق آثار هنری و نقد آنها؛ ایجاد کلکسیون‌های هنری و غیره.

APENFT با استفاده از فناوری بلاک‌چین برای دنیای NFT، کاربردهای بلاک‌چین را توسعه می‌دهد. APENFT آثار هنری NFT و سنتی شناخته شده را به عنوان سرمایه اصلی خریداری کرده و سعی به بهبود استانداردهای معامله NFT دارد. این پروژه به دنبال پشتیبانی از مؤسسات دولتی، دانشگاه‌ها، وکلا و نخبگان صنعت است تا سیاست‌هایی تدوین کند که منجر به توسعه سالم این صنعت می‌شوند.

در حال حاضر صنعت بلاک‌چین سه کاربرد اصلی دارد یعنی تبادل ارزش، همکاری و ثبت سوابق. NFT هر سه این کاربردها را پوشش می‌دهد. علاوه بر این که NFT یکی از گرایشات محبوب و پرطرفدار در صنعت بلاک‌چین است، یک عنصر انتقادی هم در خود دارد که می‌تواند به تحول صنعت بلاک‌چین و رساندن آن به سطوح جدید کمک کند. APENFT به عنوان یک سازمان بلاک‌چینی با استفاده از نقاط قوت خودش در حوزه فناوری، بازار، صنعت و مطالعات سیاسی روی آثار هنری سرمایه گذاری خواهد کرد و آثار هنری دیجیتال و سنتی را ترویج خواهد داد تا کاربردهای متنوع جدیدی برای این فناوری پیدا کند.

این پروژه روی چه بلاک‌چینی ساخته شده است؟

 • این پروژه بر روی اکوسیستم ترون ساخته شده و از بیت تورنت استفاده می‌کند که بزرگترین سیستم ذخیره داده توزیع شده جهان است.
 • در حال حاضر تعداد کل کاربران ترون از 30 میلیون نفر هم فراتر رفته، تعداد تراکنش‌های آن به بیش از 1.8 میلیارد رسیده، بزرگترین کوین باثبات در گردش جهان است و یک اکوسیستم بلاک‌چین غنی و رو به رشد دارد.
 • همه آثار هنری به دست آمده توسط APENFT، به صورت توکن‌های ERC-721/TRC-721 روی زنجیره خواهند بود.
 • توکن‌ها در قراردادهای هوشمند ERC20/TRC20 توکن‌های NFT ذخیره خواهند شد و حقوق و منافع آثار هنری مربوطه به دارندگان NFTها تعلق دارد.
 • رکوردهای آثارهنری به صورت دائم روی شبکه BTFS (سیستم فایل بیت تورنت) ذخیره می‌شوند.

جزئیات عرضه کوین

 • NFT، توکن APENFT، یک نوع توکن TRC721 با موجودی کل 999,990,000,000,000 عدد است.
 • قیمت اولیه این توکن $0.00000012 است.
 • کاربران با مشارکت در کارهایی مثل ثبت نظر، ایجاد، توصیه و نمایش کارها در APENFT، ارائه اطلاعات صنعتی، تحلیل‌های سیاسی و سایر کارها یا با مشارکت در ایردارپ بیت کوین، اتر، دوج، TRX، BTT، JST، SUN، WIN و ماینینگ، NFT به دست می‌آورند.
 • ایردراپ و ماینینگ NFT در 23 ماه یعنی از ژوئن 2021 تا آوریل 2023 تکمیل خواهد شد.
 • این موجودی 19 درصد از حجم کل یا به عبارتی 189,998,100,000,000 NFT را شامل می‌شود.
 • عرضه اولیه در ژوئن 2021 شروع شده و در کل 19,999,800,000,000 عدد خواهد بود.
 • بین ماه‌های جولای 2021 و مارس 2023، هر ماه 7,916,587,500,000 عدد NFT عرضه می‌شود.
 • آخرین عرضه که شامل 3,749,962,500,000 NFT است، در آوریل 2023 انجام می‌شود.

این پروژه چگونه کار می‌کند؟

 • آثار هنری مثل نقاشی به این دلیل ارزشمند هستند که از آنها تنها یکی وجود دارد.
 • اما می‌توان فایل‌های دیجیتال را به راحتی و بدون محدودیت کپی کرد.
 • با APENFT، آثار هنری توکنیزه شده و یک گواهی مالکیت دیجیتال برای آنها ایجاد می‌شود که امکان خرید و فروش آنها وجود دارد. یعنی مثل حراجی که بر روی بلاک چین ایجاد می‌شود.
 • تیم APENFT به دنبال ترویج ایجاد و بازتولید آثار هنری برجسته و آثار NFT سفارشی با کمک چهره‌های شناخته شده است.
 • NFT که نام توکن بومی APENFT است، تحت حاکمیت قراردادهای هوشمند است و همه اطلاعات آن روی زنجیره در دسترس هستند.
 • اعضای جامعه درباره امکانات قراردادها تبادل نظر می‌کنند و می‌توان از طریق NFT به آنها رأی داد و در نهایت حکم اکثریت اجرا خواهد شد.
 • قرار است در آینده کاربردهای NFT در پروژه‌های DeFi گسترش پیدا کند تا با استفاده از قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی روی زنجیره عمومی ترون، قابلیت اتصال آن گسترش پیدا کند.

پیش بینی قیمت

آنچه که در ادامه مطرح می‌شود صرفاً یکسری پیش بینی و گمانه زنی درباره APENFT است که بنیانگذاران آن متشکل از افراد متخصص و حرفه‌ای مؤسساتی مثل کریستیز، ساتبیز و بانکداری هستند. این افراد دهه‌ها در حوزه آثار هنری به عنوان یک کلاس دارایی فعالیت داشته و با ارزش سرمایه گذاری آثار هنری و بازار آن آشنا هستند.

در حال حاضر طبق شاخص‌های کریپتوی اینترنت، قیمت‌های پیش بینی شده عبارتند از:

 • در رابطه با تاریخچه قیمت، ممکن است تا انتهای سال قیمت این توکن به 0.00000371 دلار برسد.
 • بیشترین و کمترین قیمت، در سه سال آینده به ترتیب 0.000026 و .00000229 دلار خواهد بود.
 • تا انتهای سال 2022، قیمت این کوین به حدود  0.00000751 دلار می‌رسد.
 • اما تا آخر سال 2023 قیمت آن به راحتی به 0.000012 دلار خواهد رسید.
 • قیمت هر توکن تا انتهای سال 2024 می‌تواند به  0.000019 دلار برسد.
 • و تا آخر سال 2025، امکان رسیدن قیمت آن به 0.00001058 دلار وجود دارد.

آیا آثارهنری تبدیل شده به NFT می‌توانند یک بازار جدید بسازند؟

هنوز برای قضاوت در این زمینه خیلی زود است. کاربرد NFTها بسیار زیاد است اما اگر از دیدگاه معاملاتی به کاربردهای APENFT نگاه کنیم، در این صورت محوریت اصلی آن استفاده از هنر به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری است. هر دارایی که ارزش انباشته داشته باشد، گزینه خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. بنابراین سوال این است که چطور می‌توانیم یک دارایی را ارزشمند کنیم.

کمیابی و قابلیت دسترسی، ویژگی‌هایی هستند که هر چیزی را ارزشمند می‌کنند. در حوزه هنر هم ارزش آن به عنوان یک کلاس دارایی ناشی از کمیابی و پذیرش آن توسط سرمایه گذاران است. تنها یک اثر به اسم گرنیکا (از آثار پیکاسو) وجود دارد یا یک گندم زارها (اثر ون گوگ). این کمیابی باعث شده که مردم میلیون‌ها دلار برای خرید این آثار هنری هزینه کنند.

در واقع همین ارزش یک آیتم از دید مردم و انحصاری بودن آن به آن ارزش می‌دهد.

روش بعدی، پشتیبانی از این صنعت و جذب سرمایه‌های جدید است که در آن از هنرمندان جدید حمایت می‌شود تا وارد صحنه شده و نسل جدیدی از آثار هنری را خلق کنند.

APENFT به دنبال انجام هر دو کار است. خود هنر به تنهایی یک اجتماع محسوب می‌شود از این جهت که مشتریان مثل یک اجتماع با هنر و هنرمندان در تعامل هستند. این جوامع می‌توانند از توکن‌های خاصی استفاده کرده و آن را به روش‌های مختلف و برای کاربردهایی خاص معامله کنند. مادامی که سیستمی از سوابق ایجاد شده و حفظ شود و مردم مایل به استفاده از NFT به صورت یک ابزار تراکنش برای مبادله ارزش جهت سرمایه گذاری در حوزه هنر باشند، همیشه کاربردهایی واقعی برای آن وجود خواهد داشت.

در اینجا تعامل پذیری اهمیت بسیار زیادی دارد.

NFTها می‌توانند به عنوان یک کلاس دارایی موفق باشند به این شرط که:

 • جامعه‌ای از اشخاص خاص آن را ارزشمند بدانند و مایل به داشتن یک قطعه توکنیزه شده از آن باشند.
 • با پروتکل‌های DeFi همسو باشند.
 • یک جامعه خاص داشته باشند که به دنبال اجرای تراکنش با آن باشد.
 • قانون و مقررات، امنیت و نوسان به خوبی مدیریت شوند.
 • امکان اجرای تراکنش در دنیای واقعی میسر باشد.

آیا در این کاربرد خاص، واقعاً ارزشی وجود دارد؟

استفاده از هنر به عنوان یک سرمایه گذاری مدتها رواج داشته و خیلی مواقع از شاخص S&P 500 هم عملکرد بهتری داشته است. بنابراین نگه داشتن آن به عنوان یک سرمایه گذاری کاربرد جدیدی نیست که نیاز به یک راه حل داشته باشد.

اما آیا توسعه این بازار ارزشی دارد؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بسته به موضع شما درباره این موضوع و همچنین سلایق شخصی، این رویکرد جنبه‌های منفی و مثبت دارد.

با توجه به اینکه امکان تقسیم بندی NFT وجود دارد، سرمایه گذاران کوچکتر شخصی می‌توانند روی درصد خاصی از آثار هنری مشهور که روی بلاک چین قرار دارند، سرمایه گذاری کنند. از نظر تئوری این یعنی چندین مالک که درصدی از یک اثر هنری را در اختیار دارند، می‌توانند با هم مالک آن شوند.

این شرایط مثل شرایط دنیای واقعی است که در آن یک کنسرسیوم مالک یک اثرهنری مشهور است اما از نظر تعداد اعضای چنین کنسرسیومی محدودیت وجود دارد در حالیکه درصد تقسیم توکن به هر سطحی قابل توسعه است. در چنین شرایطی مالکیت چطور تعریف می‌شود و اصلاً آیا اهمیتی دارد؟

از طرف دیگر بلاک‌چین و توکن‌ها می‌توانند به افزایش سرمایه گذاری در حوزه هنر کمک کنند چون با این روش سرمایه گذاران بیشتری می‌توانند با هزینه‌ای بسیار کمتر روی درصدی از یک اثرهنری سرمایه گذاری کنند. به این ترتیب نقدینگی بیشتری در شبکه ایجاد شده و امکان مدرنیزه کردن زیرساخت، آموزش، ترویج و ساخت هنر به عنوان یک حرفه ممکن می‌شود که نه تنها نخبگان و افراد نابغه بلکه افرادی که از هنر به عنوان یک سرگرمی لذت می‌برند، می‌توانند آن را دنبال کنند.

در حال حاضر درآمد گردشگری هنری به موزه‌ها یا دولت‌ها تعلق می‌گیرد. در دنیای NFT هر طرفدار یا علاقمندی می‌تواند سهمی از این درآمدها داشته باشد. در واقع این درآمدها بین هنرمندان و طرفداران در جریان خواهند بود. طرفداران برای پشتیبانی از آثار هنری، بازده اقتصادی خواهند داشت. به این ترتیب یک جامعه پایدار و پرشورتر برای آثار هنری شکل می‌گیرد.

از طرفی، آثار هنری مشهور اهمیت تاریخی و فرهنگی دارند. برای مثال با گذشت چندین قرن از رنسانس همچنان خیلی از توریست‌ها برای مشاهده آثار هنرمندان تاریخی برجسته به ایتالیا سفر می‌کنند. در واقع همین آثار هنری بخشی از هویت فرهنگی ایتالیا هستند.

این ملاقات حضوری و دیدن آثار هنری از نزدیک ارزش زیادی دارد. می‌توان با استفاده از فناوری‌هایی مثل واقعیت مجازی بدون نیاز به رفتن به سفر و از خانه این آثار هنری را دید و با توجه به روش‌های جدید، از آنها درآمد کسب کرد. باز هم چنین تجربه‌ای ارزشمند است اما خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که این آثار را از نزدیک ببینند.

بنابراین چنین رویکردی مزایا و معایب خاص خود را دارد. آنچه که برای ما جذابیت دارد این است که در آینده بازار NFT چطور خودش را تنظیم و قانونمند خواهند کرد؟ در حال حاضر من به شخصه علاقه‌ای به سرمایه گذاری روی 0.000000000001 درصد از مونالیزا ندارم چون حتی اگر به هر روشی امکان انجام این کار را پیدا کنم، مونالیزا هیچ وقت فروخته نخواهد شد در نتیجه سرمایه من بدون هیچ رشدی روی این اثر هنری قفل می‌شود. بعلاوه با این روش امکان به نمایش گذاشتن این اثر توسط مالکان آن وجود ندارد چون هر مالکی علاقمند است که اثر هنری خریداری شده خودش را روی دیوار اتاقش ببیند!

 

جهت ارسال پیام در واتس اپ یکی از اپراتورها را انتخاب کنید

پشتیبانی واتس اپ
Close and go back to page