معرفی ارزها

جمعه, 14 آذر 1399 19:33

استلار Stellar چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

استلار  یا به اختصار XLM ارز دیجیتالی است که برای کمک به شهروندان بدون بانک طراحی شده تا به سرویس‌های مالی دسترسی پیدا کنند. در مرکز این اکوسیستم یک سیستم پرداخت قرار دارد که امکان انتقال ارز بین مرزی با سرعت و هزینه‌ای کمتر از سیستم‌های موجود را فراهم می‌کند.

همانطور که در راهنمای ریپل گفتیم، جابجایی ارز بین مرزها در حال حاضر به کندی و با هزینه زیادی صورت می‌گیرد و بلاک‌چین می‌تواند به افزایش سرعت آن کمک کند.

اما در حالی که ریپل به دنبال تبدیل شدن به ارز دیجیتالی برای بانکدارهاست، تمرکز استلار این بوده که ارزی برای همه انسان‌های معمولی باشد. در این مطلب به بررسی رویکرد استلار برای دستیابی به این هدف می‌پردازیم.

استلار چیست؟

استلار یکی از ارزهای دیجیتال است که هدف آن فراهم کردن امکان دسترسی به خدمات مالی برای اشخاصی است که به آنها دسترسی ندارند.

استلار برای مبارزه با فقر و توسعه توانایی‌های فردی اشخاص را به سرویس‌های مالی کم هزینه متصل می‌کند و برای دستیابی به این هدف سعی دارد امکان انتقال وجه به صورت راحت تر و سریع تر از همیشه را فراهم کند.

روش‌های فعلی جابجایی پول

برای درک دلیل وجود استلار لازم است با طرز کار سیستم مالی فعلی در زمینه انتقال وجه بین المللی آشنا باشید.

این مثال را در نظر بگیرید:

 • Aysha قصد دارد مقداری پول برای دوست آمریکایی خودش ارسال کند.
 • Aysha نیاز به یک حساب بانکی دارد تا وجه مورد نظر را از طریق آن ارسال کند و باید اطلاعات حسابی را که قرار است برای آن ارز واریز کند، در اختیار داشته باشد.
 • در سیستم اقتصادی فعلی، خیلی از بانک‌های بین المللی از سیستمی به نام سوئیفت (SWIFT) استفاده می‌کنند که یک نوع پیام‌رسان برای بانک‌هاست و از طریق آن به یکدیگر اطلاع می‌دهند که باید از حساب یکی از مشتریان ارز کسر شده یا به آن ارز واریز شود.
 • بانک Aysha دستوری از سمت Aysha دریافت می‌کند مبنی بر اینکه باید 10 پوند به حساب دوست آمریکایی او پرداخت شود.
 • بانک Aysha، این مبلغ را از حساب او کسر کرده و بعد بانکی که Aysha قصد دارد به آن واریز وجه انجام دهد را پیدا کرده و از طریق سیستم سوئیفت یک دستورالعمل به بانک ارسال می‌کند تا مبلغ مورد نظر به حساب دوست Aysha اضافه شود.

در رابطه با این تراکنش باید چند نکته را در نظر داشت:

 • برای جابجایی وجه بین بانک‌ها، آنها باید یک راه ارتباطی با هم داشته باشند که بتوانند با کمک آن با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و درخواست تغییر موجودی حساب بانکی مشتریان را برای هم ارسال کنند.
 • اگر دو بانک، هیچ راه ارتباطی با هم نداشته باشند، باید یک، دو یا حتی چندین بانک پیدا کنند تا بتوانند از این طریق یک زنجیره تشکیل دهند و امکان انتقال وجه بین دو بانکی که با هم ارتباط ندارند، از طریق این زنجیره فراهم شود.
 • بعلاوه، از آنجایی که Aysha قصد دارد 10 پوند خودش را در قالب ارز دلار برای دوستش ارسال کند، باید یک سیستم مبادله ارز وجود داشته باشد تا امکان اجرای این تبدیل هم فراهم شود.

طی کردن تک تک این مراحل با هزینه همراه است. هر چقدر زنجیره بانک‌های دخیل در این فرایند پیچیده تر باشد و صرافی‌های کمتری تمایل به تبدیل این ارزها داشته باشند، هزینه این عملیات بیشتر می‌شود. گاهی اوقات ممکن است این تراکنش‌ها چندین هفته زمان ببرند.

اگر حساب بانکی هم نداشته باشید شرایط بسیار سخت تر و پیچیده تر می‌شود.

هدف استلار، حذف کردن بسیاری از این گام‌ها و فراهم کردن امکان انتقال وجه برای اشخاصی است که حساب بانکی ندارند.

چه کسی استلار را ابداع کرد؟

Jed McCaleb، استلار را ابداع کرد که البته سازنده ریپل هم هست. او در سال 2014 ریپل را ترک کردن تا به صورت تمام وقت روی استلار متمرکز شود.

آیا می‌دانستید؟

بنیانگذار وردپرس، Angellist، Stripe و رئیس Y Combinator جزء حامیان استلار هستند.

تاریخچه‌ای مختصر

 • 2014: Jed McCaleb ریپل را ترک کرد تا متمرکز بر توسعه استلار شود.
 • آوریل 2015: بنیاد توسعه استلار مقاله سفیدی برای تشریح طرز کار استلار منتشر کرد.
 • نوامبر 2015: شبکه استلار شروع به کار کرد.
 • اکتبر 2017: استلار و IBM همکاری برای افزایش سرعت انتقال وجه بین المللی را آغاز کردند.

ویژگی خاص استلار

استلار پلتفرمی است که بانک‌های معمولی را به یک سیستم پرداخت متصل می‌کند که همه می‌توانند برای انتقال وجه بین مرزی با سرعت بالا و بدون هیچ هزینه‌ای از آن استفاده کنند اما برای درک عملکرد استلار باید با عناصر تشکیل دهنده آن آشنا شوید.

استلار شبکه پرداختی است که هدف اعضای آن کمک به انتقال وجه در سطح جهان است. لومنز ارز دیجیتالی است که برای دستیابی به این هدف ساخته شد.

این شبکه و ارز دیجیتال آن تحت نظارت یک سازمان غیرانتفاعی به نام Stellar.org قرار دارند. برای استفاده از استلار باید وجوه را بر روی سیستمی به اسم انکر (anchor) در این شبکه واریز کنید که به نوعی می‌توان آن را شبیه پی‌پال یا بانکی در نظر گرفت که روی شبکه استلار مستقر است.

فرض کنید که قرار است مقداری دلار برای یکی از دوستان خودتان که در چین زندگی می‌کند واریز کنید. انکر بررسی می‌کنید که شما دلار را به شبکه واریز کرده باشید، سپس استلار این ارز را به یوآن چین تبدیل کرده و پول را به آدرس استلار دوستتان واریز می‌کند.

دوستتان می‌تواند این وجوه را از یک انکر دیگر که از یوآن پشتیبانی می‌کند برداشت کرده و به این ارز دسترسی پیدا کند. کل این فرایند 3 تا 5 ثانیه زمان می‌برد.

سرعت بالا و هزینه کم این سیستم – که کارمزد آن برای همه تراکنش‌ها ثابت و معادل 0.00001 XLM است – به ارزان تر شدن و ساده تر شدن انتقال وجه کمک می‌کند.

آیا می‌دانستید؟

بعضی از مردم استلار را یک انشعاب از ریپل در نظر می‌گیرند اما کد این دو بسیار متفاوت است.

سایر ویژگی‌های خاص استلار

شبکه استلار یک سیستم تبدیل ارز خودکار برای تبدیل ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال دارد بنابراین لازم نیست خود کاربران نگران انجام این کار باشند یا به یک شخص ثالث برای انجام این کار پول بدهند.

همچنین شبکه استلار به شرکت‌ها امکان می‌دهد توکن‌های خودشان را با کمک لومنز بسازند و از سرعت بالای تراکنش‌ها و کارمزد کم آنها استفاده کنند.

هزینه انتقال وجه در شبکه استلار پایین نگه داشته شده تا عده زیادی قادر به استفاده از این شبکه باشند. از نظر مقیاس، در تست‌های صورت گرفته شبکه شامل 1 میلیارد اکانت توانست هزار تراکنش را در هر ثانیه اجرا کند. برای مقایسه بهتر در نظر داشته باشید که اتریوم می‌تواند تا 25 تراکنش و بیت‌کوین می‌تواند 7 تراکنش در ثانیه اجرا کند.

همچنین استلار روش کاملاً جدیدی برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها ابداع کرده که پروتکل اجماع استلار نامیده می‌شود. در این سیستم نودهای شبکه می‌توانند با بخش‌های کوچکتری از بلاک‌چین به اسم اسلایس کار کنند. هر اسلایس، نودهای قابل اعتماد خودش را انتخاب کرده و تراکنش‌های آنها را با سایر اسلایس‌ها ترکیب می‌کند تا در نهایت در سطح شبکه توافق حاصل شود.

نحوه تولید توکن‌های استلار

شبکه استلار هم مثل ریپل در همان ابتدا 100 میلیارد توکن لومن (XLM) تولید کرد.

سازمان غیرانتفاعی Lumens Foundation که در مرکزیت شبکه استلار قرار دارد، بر چگونگی صدور توکن‌های لومنز نظارت دارد.

نحوه تهیه توکن‌های استلار

استلار در بعضی از اکسچنج‌ها در گردش و قابل استفاده است اما برای نگه داشتن آن در یک والت و مدیریت آن نیاز به یک والت سازگار دارید.

کارهای قابل انجام با استلار

مثل شبکه ریپل، ارز استلار صرفاً یک ارز دیجیتال ساده نیست که از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده شود.

آینده

از نظر استلار، دنیای آینده دنیایی است که در آن می‌توانید به راحتی و سرعت برای هر شخص دلخواهی وجه ارسال کنید. کشاورزی در ساموا می‌تواند با خریداری در اندونزی وارد قرارداد معامله شود و تنها طی یک تراکنش این قرارداد را اجرایی کند.

منبع عظیم استعدادهای جذب شده به این پروژه نشان می‌دهد که شور و اشتیاق زیادی نسبت به توسعه این پروژه وجود دارد.

طبق آنچه که تا به امروز از استلار مشاهده شده، احتمال موفقیت آن زیاد است.