معرفی ارزها

دوشنبه, 17 آذر 1399 19:36

مونرو Monero چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

مونرو یا به اختصار XMR ارز دیجیتالی است که برای مخفی کردن تراکنش‌ها طراحی شده است. در مونرو از تکنیک‌های مختلفی استفاده شده تا نظارت بر تراکنش‌های کاربران ممکن نباشد. در نتیجه این ارز دیجیتال محبوبیت زیادی بین کاربران دارک نت پیدا کرده است.

خیلی از ارزهای دیجیتال بزرگ و مهم دنیا قابلیت ناشناسی را ندارند. همه تراکنش‌هایی که با بیت‌کوین و اتریوم اجرا می‌شوند قابل نظارت و پیگیری هستند یعنی همه می‌توانند بر ورودی و خروجی والت‌ها نظارت داشته باشند. این امر منجر به شکل گیری کوین‌های جدیدی موسوم به پرایوسی کوین (privacy coin) یا ارز دیجیتال پیگیرگریز شد. این کوین‌ها از یک تکنیک رمزنگاری خاص برای مخفی کردن تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و بدون شک مونرو یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال پیگیرگریز جهان است که در این مطلب با آن آشنا خواهیم شد.

مونرو چیست؟

مونرو ارز دیجیتالی است که حریم خصوصی یکی از مهم ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. آدرس‌های والت و تراکنش‌ها عمداً مخفی می‌شوند تا کاربران بتوانند به صورت خصوصی از این ارز دیجیتال استفاده کنند. این ارز دیجیتال پس از آن ساخته شد که با مشخص شدن استفاده کاربران از بیت‌کوین برای خرید کالاهای غیرقانونی، از محبوبیت آن برای انجام این کارها کاسته شد. توسعه دهندگان مونرو به دنبال ساختن ارزی بودند که امکان تشخیص اینکه در گذشته از آن برای خرید چه چیزهایی استفاده شده، وجود نداشته باشد. این ویژگی که به آن تعویض پذیری هم گفته می‌شود یکی از نقاط قوت مهم کوین‌های پیگیرگریز است.

آیا می‌دانستید؟

مونرو به زبان اسپرانتو یعنی سکه، این زبان بین المللی در قرن نوزدهم میلادی ابداع شد.


چه کسی مونرو را ابداع کرد؟

سازندگان مونرو هویت خودشان را افشا نکرده و برای خودشان از اسامی مستعار استفاده می‌کنند. شخصی که بیشتر از همه در ساختن مونرو مسئولیت داشت، کاربری به نام thankful for today بود که حالا فعالیتش در کارهای روزمره این شبکه متوقف شده است.

تاریخچه‌ای مختصر

 • جولای 2012: بایت کوین، ارز دیجیتالی شبیه مونرو راه اندازی شد.
 • مارس 2014: پس از بررسی بایت کوین مشخص شد که توسعه دهندگان آن از این شبکه توکن سرقت می‌کنند.
 • آوریل 2014:‌هارد فورک بایت کوین منجر به شکل گیری بیت مونرو شد.
 • تابستان 2014: بین اعضای جامعه درباره بیت مونرو اختلاف ایجاد شد و یکی از اعضای شبکه با نام مستعار Johnny Mnemonic آن را تصاحب و به مونرو تغییر نام داد.
 • جولای 2017: حریم خصوصی مونرو ارتقا یافته و تبدیل به یکی از پیشگامان جنبش کوین‌های پیگیرگریز شد.

ویژگی خاص مونرو

علاوه بر تمرکز مونرو بر حریم خصوصی، نحوه ساختن مونرو کمی با بیت‌کوین متفاوت بوده و همین باعث اضافه شدن چند ویژگی منحصربفرد به آن شده است.

 • حریم خصوصی کامل: همه تراکنش‌ها مخفی و غیرقابل رهگیری هستند.
 • مقیاس پذیری: قابلیت بیت‌کوین برای اجرای تراکنش همیشه محدود بوده اما توسعه دهندگان مونرو سیستمی ساختند که به این شبکه امکان می‌دهد هنگام نیاز تراکنش‌های بیشتری اجرا کند.
 • تعویض پذیری: بر خلاف بیت‌کوین که در آن کوین‌ها باز و قابل پیگیری هستند، ارز مونرو چنین ویژگی ندارد. برای مثال هر اسکناس 1 دلاری یک شماره سریال دارد که می‌توان آن را دنبال کرد و یک تاریخچه معامله هم دارد اما هر 1 اونس طلا چنین ویژگی خاص و متفاوتی ندارد و هیچ تاریخچه‌ای به آن پیوست نشده است. از این نظر می‌توان بیت‌کوین را شبیه اسکناس 1 دلاری و مونرو را شبیه یک اونس طلا دانست. مونرو تعویض پذیر است چون ارز آن هیچ تاریخچه قابل رهگیری ندارد.
 • کلیدهای مختلف: بیشتر ارزها از کلید خصوصی و عمومی استفاده می‌کنند اما مونرو یک لایه کلید اضافه دارد تا شبکه بتواند نحوه و زمان استفاده از ارزها را مخفی کند.
 • مقاومت در برابر ماینینگ با ASIC: در رابطه با ارزهای دیجیتالی مثل بیت‌کوین، استخرهای ماینینگ می‌توانند درباره چگونگی تولید ارزهای جدید تصمیم گیری کنند. اما مونرو با سیستم ضد ASIC از ایجاد چنین شرایطی پیشگیری می‌کند. ASIC یک نوع سیستم برای ماینینگ است که در شبکه‌هایی مثل بیت‌کوین از آن استفاده می‌شود در نتیجه احتمال اینکه فقط چند ماینینگ مهم و بزرگ بر نحوه تولید این کوین تسلط داشته باشند، بعید است.

نحوه تولید مونرو

مونرو از همان الگوریتم اثبات کاری استفاده می‌کند که در بیت‌کوین از آن استفاده می‌شود اما با کمی تغییر. الگوریتم هشینگ مونرو متفاوت است یعنی نمی‌توان از سیستم‌های قوی ASIC که برای ماین کردن بیت‌کوین استفاده می‌شوند، در شبکه مونرو استفاده کرد. ایده کلی این است که ماینرهای کوچکتر بتوانند از کامپیوتر، مک یا ویندوز برای ماین کردن ارز استفاده کنند. هر چند الگوریتم هشینگ مونرو کمی متفاوت است اما ماینرهای مونرو باز هم همان کار را انجام داده و سعی می‌کنند معماهای مربوط به ماینینگ را حل کنند.

آیا می‌دانستید؟

تیم اصلی مونرو تحت مدیریت 7 نفر قرار دارد که 5 نفر از آنها هیچ وقت هویتشان را افشا نکردند.

طرز کار مونرو

مونرو اهمیت زیادی برای حریم خصوصی قائل است و به همین دلیل طرز کار آن با سایر ارزهای دیجیتال که عمومی تر هستند کمی متفاوت است. مونرو دو ویژگی مجزا و خاص دارد که باعث خصوصی تر شدن آن شده اند.

 • امضاهای حلقه ای: امضاهای حلقه‌ای یک نوع امضای خاص هستند که در آنها یکی از اعضای یک گروه یک داکیومنت را امضا می‌کند اما این کار طوری انجام می‌شود که هیچ وقت مشخص نشود کدام عضو این امضا را انجام داده ولی بتوان معتبر بودن امضا را بررسی و تایید کرد. برای مثال اگر یکی از مقامات ارشد کاخ سفید آمریکا ماجرایی را به رسانه‌ها درز کرده باشد و آن را با امضای حلقه‌ای امضا کرده باشد، نمی‌توان مشخص کرد که این کار دقیقاً کدام مقام صورت گرفته اما می‌تواند تایید کرد که این کار توسط یکی از مقامات ارشد کاخ سفید انجام شده است.
 • استفاده از چندین کلید: مونرو از سه نوع کلید استفاده می‌کند: کلید مشاهده، کلید خصوصی برای خرج کردن و کلید عمومی. کلیدهای مشاهده برای این استفاده می‌شوند که بتوان تراکنش‌های ورودی به یک آدرس عمومی را مشخص کرد. والت مونرو همه این کلیدها را برای کاربر ایجاد می‌کند و کار ارسال ارز در این سیستم شبیه سایر کوین‌هاست.

آیا می‌دانستید؟

کوچکترین واحد این ارز Tacoshi نام دارد، که این نام ترکیبی از Tacotime یکی از اولین محصولات شبکه مونرو و ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین است.

کارهای قابل انجام با مونرو

مونرو هم مثل سایر ارزهای دیجیتال از طریق اکسچنج‌ها قابل خرید و فروش است اما به دلیل قابلیت آن برای حفظ حریم خصوصی کاربران، این ارز دیجیتال محبوبیت زیادی در دارک وب پیدا کرده و از آن برای خرید کالاها و خدمات غیرقانونی استفاده می‌شود.

آینده

با توجه به نظارت و سختگیری‌های دولت‌ها و قانونگذاران نسبت به ارزهای دیجیتال خیلی از ناظران این حوزه بر این باورند که این اقدامات موجب رونق گرفتن کوین‌های پیگیرگریز می‌شوند اما این مخفی بودن هم منجر به ایجاد ریسک‌های خاصی می‌شود. از آنجایی که نمی‌توان تراکنش‌ها را دنبال کرد، افزایش استفاده از این ارز دیجیتال توسط گروه‌های مجرم توجه مقامات قانونی را جلب کرده و ممکن است در آینده شاهد اعمال قوانین سختگیرانه‌ای برای استفاده از مونرو باشیم.

 

جهت ارسال پیام در واتس اپ یکی از اپراتورها را انتخاب کنید

پشتیبانی واتس اپ
Close and go back to page