شنبه, 24 آبان 1399 19:25

پولکادات (Polkadot) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

پولکادات Polkadot یا به اختصار DOT یک شبکه ارز مجازی است که قصد دارد همه بلاک‌چین‌های مجزا را به هم پیوند بزند.

در حال حاضر شبکه‌های بلاک‌چین جدا از هم کار می‌کنند. پولکادات سعی دارد برای دنیای وب غیرمتمرکز تبدیل به اینترنت بلاک‌چین‌های تعامل پذیر شود.

پولکادات چیست؟

پولکادات شبکه‌ای است که برای الحاق همه شبکه‌ها به یکدیگر طراحی شده است. معمولاً به پولکادات شبکه چند زنجیره‌ای گفته می‌شود چون این شبکه قادر است بر خلاف شبکه‌های دیگری مثل بیت‌کوین که به صورت مجزا و منفرد کار می‌کنند، شبکه‌های دیگر را به هم متصل کند. هدف نهایی پولکادات این است که به شکل فریم ورکی برای سایر بلاک‌چین‌ها کار کند تقریباً به همان شکلی که HTML به سایت‌ها، مرورگرها و سرورها امکان می‌دهد با هم در تعامل باشند. ایده کلی، رسیدگی به مشکلات فرایند پرهزینه و پرچالش ماینینگ (اعتبارسنجی تراکنش‌ها و پروتکل‌های امنیتی) و فراهم کردن امکان تمرکز روی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند برای توسعه دهندگان است.

آیا می‌دانستید؟

پولکادات توسط Gavin Wood هم‌بنیانگذار اتریوم طراحی شده است.

دلیل اهمیت پولکادات

توسعه دهندگانی که سعی به ایجاد سیستم‌های غیرمتمرکز ابتکاری و نوین دارند، باید این سیستم‌ها را از پایه طراحی و مهندسی کنند. این امر مستلزم تخصیص زمان، منابع و استعدادهای بیشتری برای ساختن شبکه‌های مختلف به جای ساختن استانداردی است که همه قادر به استفاده از آن باشند. هدف پولکادات این است که راهی در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد تا بتوانند کار توسعه را روی همه بلاک‌چین‌ها انجام دهند نه فقط یک بلاک‌چین.

طرز کار پولکادات

بلاک‌چین‌ها می‌توانند به پولکادات متصل شده و به صورت موازی یا به اصطلاح «پاراچین» (ترکیب پارالل به معنای موازی و بلاک‌چین) با هم کار کنند تا به سیستم اعتبارسنجی اثبات سهام دسترسی داشته باشند.

در زنجیره‌ای به نام relay chain، آدرس‌های تراکنش‌ها بررسی شده و داده‌ها استانداردسازی می‌شوند تا همه سیستم‌ها قادر به درک و کار با آنها باشند. امنیت همه زنجیره‌ها هم به این بخش وابسته است.

به این ترتیب بلاک‌چین‌های متصل به پولکادات می‌توانند از مکانیزم اثبات سهام خودشان استفاده کنند، تصمیم بگیرند چه موقع و چطور کدهای خودشان را بروزرسانی کرده، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را اجرا کرده و توکن‌های دلخواه خودشان را انتخاب کنند. در واقع، این یک لایه به سبک pick and choose (بردار و انتخاب کن) است که به شبکه‌ها امکان می‌دهد امنیت خودشان را حفظ کرده و از پروتکل‌های جدید استفاده کنند.

آیا می‌دانستید؟

پولکادات توسط Web3 Foundation و Parity Technologies طراحی شده که Gavin Wood و  Jutta Steiner بنیانگذاران مشترک آن هستند.

پولکادات چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

دو مشکلی که سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین باید آنها را حل کنند، مقیاس پذیری – تعداد تراکنش‌های قابل اجرا در ثانیه – و بحث حاکمیت شبکه است یعنی اینکه اعضای آن جامعه چگونه پروتکل‌ها را ارتقاء داده و تغییر می‌دهند. پولکادات سعی دارد هر دوی این مسائل را حل کند.

آیا پولکادات ارز دیجیتال دارد؟

بله و نام این توکن DOT است. دارندگان این توکن امکان رای دادن درباره تغییرات بالقوه کد این شبکه را دارند که به صورت خودکار منجر به آپگرید کل شبکه می‌شود.

اهداف پولکادات

پولکادات سعی دارد تبدیل به سنگ بستری برای رشد همه بلاک‌چین‌ها شود. اعتقاد بر این است که با ایجاد یک زمین بازی هموار و یکنواخت – بر خلاف اکوسیستم فعلی که به صورت تکه تکه و غیریکپارچه است – کمپانی‌ها بتوانند با اطمینان از محکم بودن پایه‌ها، آزادانه به ابتکار و نوآوری بپردازند.

سایر پروژه‌های این حوزه

پولکادات تنها پلتفرمی نیست که سعی به بهبود مقیاس پذیری، حاکمیت و تعامل پذیری دارد.

Dfinity ادعا می‌کند راهکار مقیاس پذیری را در اختیار دارد و WanChain هم سعی به حل مسئله تعامل پذیری دارد اما گفته شده بزرگترین رقیب پولکادات Cosmos است که از سال 2014 در حال کار بر روی مسئله تعامل پذیری است. Cosmos به میزان زیادی شبیه پولکادات است و ماه مارس سال 2019 راه اندازی شد.

آیا می‌دانستید؟

پولکادات پیش از این از طریق طرح توکن فروش که اکتبر 2017 اجرا شد، موفق به جذب بیش از 145 میلیون دلار شد اما شرکت کنندگان در این طرح تا زمان ایجاد بلاک پیدایش در نوامبر 2019 توکن‌های خودشان را دریافت نکردند.

آینده

طبق زمانبندی قرار است این شبکه در اواخر سال 2019 راه اندازی شود و نقاط عطف مختلفی را طی کند که احتمالاً تا پایان سال زمان می‌برند.

در صورت موفقیت آمیز بودن، پولکادات می‌تواند فناوری بلاک‌چین را یک سطح ارتقاء دهد اما در رابطه با زمان مورد نیاز برای دستیابی به این موفقیت و اینکه آیا پولکادات قادر است رقبا را شکست داده و همه بلاک‌چین‌ها را با هم متصل کند یا خیر، جای تردید وجود دارد.