جمعه, 25 تیر 1400 12:21

معرفی ارز دیجیتال Solana سولانا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ارز دیجیتال Solana چیست ؟

سولانا (Solana) یک پروژه ی منبع باز بسیار کاربردی است که روی ماهیت غیرمجاز فناوری بلاکچین جهت ارائه ی راه حل های مالی غیر متمرکز (DeFi) کار میکند . با اینکه ایده ی این پروژه و کار اولیه روی آن ، در سال ۲۰۱۷ آغاز شد ، اما Solana بطور رسمی در مارس ۲۰۲۰ و توسط بنیان سولانا که دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس میباشد ، راه اندازی گردید .

پروتکل Solana جهت تسهیل ایجاد برنامه ی غیرمتمرکز (DApp) طراحی شده است . هدف این پروژه اینست که با معرفی الگوریتم ترکیبی اجماع اثبات تاریخ (PoH) و اجماع اثبات سهام (PoS) بلاکچین ، قابلیت مقیاس پذیری را بهبود ببخشد .

به دلیل مدل اجماع ترکیبی ابتکاری ، Solana بین تریدرهای سازمانی و کوتاه مدت از اهمیت یکسانی برخوردار است . تمرکز بنیاد Solana بطور قابل توجهی روی در دسترس قرار دادن امور مالی غیر متمرکز (DeFi) در مقیاس بزرگتر ، میباشد .

بنیانگذاران ارز دیجیتال Solana چه کسانی هستند ؟

مهمترین فرد پشت پروژه ی سولانا ، Anatoly Yakovenko میباشد . شغل حرفه ای وی در شرکت کوالکام آغاز گردید . Yakovenko در کوالکام به سرعت پیشرفت کرد و در سال ۲۰۱۵ به سمت مدیر ارشد کارکنان رسید . سپس مسیر حرفه ای او تغییر کرد و بعنوان مهندس نرم افزار در  Dropbox مشغول به کار شد .

در سال ۲۰۱۷ ، Yakovenko کار روی پروژه ای را آغاز کرد که بعدها با عنوان پروژه ی Solana محقق گردید . وی با کمک همکار کوالکام خود ، Greg Fitzgerald پروژه ای بنام    Solana Labs را راه اندازی کردند . سپس با جذب چندین همکار سابق دیگر در کوالکام ، در سال ۲۰۲۰ پروتکل Solana و توکن SOL برای عموم منتشر شد . 

چه چیزی Solana را منحصر بفرد میکند ؟

یکی از نوآوری های اساسی Solana الگوریتم اجماع اثبات تاریخ (PoH) میباشد که توسط Yakovenko توسعه پیدا کرده است و مقیاس پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می آورد که آن نیز به نوبه ی خود منجر به افزایش قابلیت استفاده از پروتکل میگردد .

ارز Solana در فضای ارزهای رمزنگاری شده ، بعلت زمان های پردازش بسیار کوتاه پیشنهادات بلاکچین ، شناخته شده است . پروتکل ترکیبی Solana ، کاهش قابل توجه زمان اعتبارسنجی برای تراکنش ها و اجرای قرارداد های هوشمند را ممکن میسازد . زمان پردازش بسیار سریع باعث شده است که Solana مورد توجه بسیاری از نهادها قرار بگیرد . 

یکی از وعده های اصلی Solana به کاربران اینست که آنها با افزایش کارمزد و مالیات روبرو نخواهند شد . در واقع ، این پروتکل به گونه ای طراحی شده است که در عین تضمین مقیاس پذیری و پردازش سریع ، هزینه ی معامله ی کمی داشته باشد .

ارز دیجیتال Solana از فوریه ی ۲۰۲۱ در رتبه ی ۴۲ سایت CoinMarketCap قرار گرفته است .

چه تعداد کوین Solana یا SOL در گردش وجود دارد ؟

بنیاد Solana اعلام کرده است که در مجموع ۴۸۹ میلیون توکن SOL ، منتشر خواهد شد . در حال حاضر حدود ۲۶۰ میلیون از این مقدار وارد بازار شده است .

توزیع توکن های SOL به شرح زیر میباشد :

۱۶.۲۳ درصد به عرضه ی اولیه اختصاص داده شد ، ۱۲.۹۲ درصد از توکن ها به فروش بنیادی اختصاص یافت ، ۱۲.۷۹ درصد بین اعضای تیم توزیع شد و ۱۰.۴۶ درصد از توکن ها به بنیاد Solana تعلق گرفت . توکن های باقیمانده قبلا برای فروش عمومی و خصوصی منتشر شده اند و یا قرار است به بازار عرضه شوند . 

امنیت شبکه ی Solana به چه صورت است ؟

شبکه ی Solana به یک ترکیب منحصر بفرد از مکانیسم های اجماع اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) وابسته است . مکانیسم اثبات تاریخ (PoH) جزء اصلی پروتکل Solana میباشد زیرا مسئولیت عمده ی پردازش تراکنش ها را بر عهده دارد . PoH تراکنش های موفق و زمانی که برای آن ها صرف شده است را ثبت میکند .

اجماع اثبات سهام (PoS) به عنوان یک ابزار نظارتی برای فرآیندهای PoH عمل کرده و بلوک های تولید شده توسط آن را تایید میکند .

ترکیب دو مکانیسم اجماع ، Solana را به یک پدیده ی منحصر بفرد در صنعت بلاکچین تبدیل میکند .