معرفی ارزها

سه شنبه, 11 آذر 1399 00:11

تزوس Tezos چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

تزوس یا به اختصار XTZ  یک پلتفرم کریپتو است که از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند. تزوس سعی دارد سریع‌تر از سایر بلاک‌چین‌ها رشد و تکامل پیدا کند.

در سال 2016 یک سازمان غیرمتمرکز به نام The DAO هک شد و 50 میلیون دلار از دارایی کاربران به سرقت رفت. در آن زمان کد این پلتفرم انعطاف پذیر نبود و امکان تغییر آن وجود نداشت.

تزوس یک مدل حاکمیتی جدید معرفی کرد که برای حل این مشکلات طراحی شده بود.

تزوس چیست؟

تزوس شباهت زیادی به اتریوم دارد. این پلتفرم برای ساختن قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ضدسانسور طراحی شده است. اما بر خلاف اتریوم، تزوس با الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند. این یعنی در تزوس خبری از ماینینگ نیست در نتیجه این سیستم برای محیط زیست مناسب‌تر است.

تزوس از یک مدل حاکمیتی خاص استفاده می‌کند که باعث می‌شود اشخاصی که کوین آن را دارند، در تصمیم گیری‌های موثر برای آینده تزوس مشارکت داشته باشند.

آیا می‌دانستید؟

از آنجایی که در این شبکه ماینری وجود ندارد، به اشخاصی که تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کنند baker گفته می‌شود که فرایندی موسوم به عملیات baking را اجرا می‌کنند.

چه کسی تزوس را ابداع کرد؟

تزوس توسط Kathleen Breitman ساخته شده که از اعضای استراتژیک کنسرسیوم بلاک‌چین R3 بود؛ همچنین همسر او Arthur Breitman تحلیلگر آماری که سابقه کار در گلدمن ساکس و مورگان استنلی را دارد.

آیا می‌دانستید؟

این زوج در گردهمایی آنارکو کاپیتالیسم سال 2010 در نیویورک با هم آشنا شده و سال 2013 با هم ازدواج کردند.

تاریخچه‌ای مختصر

Arthur Breitman در آگوست 2014 دو مقاله سفید منتشر کرد که عملکرد تزوس را تشریح می‌کردند او از ناتوانی بیت‌کوین برای تطبیق با شرایط و تغییر انتقاد کرده و اعلام کرد که تزوس ارز دیجیتالی است که با رشد و تکامل به بقای خود ادامه خواهد داد.

ICO تزوس در جولای 2017 برگزار و موفق به جمع آوری 232 میلیون دلار شد. شبکه بتای تزوس در سال 2018 راه‌اندازی شد و تا 17 سپتامبر 2018 مین نت آن راه‌اندازی شد.

آیا می‌دانستید؟

عرضه کوین تزوس به دلیل اختلاف بین هم‌بنیانگذاران آن و Johann Gevers مدیر بنیاد تزوس با تاخیر روبرو شد.

ویژگی خاص تزوس

  • حاکمیت خودکار: تزوس یک مکانیزم رای گیری دموکراتیک دارد به نحوی که مالکان کوین‌ها می‌توانند چگونگی آپگرید آن به مرور زمان را تعیین کنند.
  • اثبات سهام: تزوس از الگوریتم اثبات کار که باعث مصرف برق زیادی می‌شود، استفاده نمی‌کند.

طرز کار تزوس

تزوس سیستم حاکمیتی درون زنجیره‌ای دارد که دارندگان کوین تزوس می‌توانند در آن درباره پیشنهادها (پروپوزال) رای بدهند. پیشنهادهای انتخاب و تصویب شده از طریق قابلیت اصلاح خودکار پیاده سازی می‌شوند که باعث تغییر طرز کار بلاک‌چین تزوس می‌شود. این یعنی اشخاصی که کوین تزوس را دارند می‌توانند بدون تقسیم این ارز و اجرای ‌هاردفورک، به تغییر شبکه رای بدهند.

نحوه تولید کوین‌ها

تزوس از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند. یعنی اشخاصی که کوین تزوس را داشته باشند می‌توانند کوین خودشان را گرو بگذارند و به خاطر کمک به پیش رفتن کار شبکه پاداش دریافت کنند. به این فرایند baking هم گفته می‌شود.

این فرایند منجر به ایجاد کوین‌های جدیدی به نام Tezzies می‌شود که هر ساله 5 درصد به موجودی این کوین اضافه می‌کنند.

نحوه تهیه Tezzies

می‌توانید کوین تزوس را با استفاده از ارزهای فیات (دلار، یورو، پوند و غیره) در اکسچنج‌ها بخرید. برای نگه داشتن و مبادله این کوین‌ها نیاز به والت تزوس و یک جفت کلید دارید.

آینده

تزوس به اشخاصی که کوین این شبکه را دارند امکان می‌دهد نقش مهمی در طرز کار و تغییر و تحول شبکه داشته باشند. اگر این سیستم به حفاظت از شبکه در برابر خطاهای کد کمک کرده و امکان واکنش سریع‌تر را فراهم کند، می‌تواند نسبت به ارزهای دیجیتال فعلی امنیت بسیار بیشتری داشته باشد. با توجه به سابقه هک بعضی از اکسچنج‌ها، قطعاً این صنعت به چنین تغییری نیاز دارد.