چهارشنبه, 26 آذر 1399 15:55

اتریوم Ethereum چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

اتریوم یکی از ارزهای دیجیتال است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی شبکه آن وجود دارد. اتریوم توسط ویتالیک بوترین برنامه نویسی روسی/کادانایی ساخته شد و به عنوان یک نسخه تکامل یافته از بیت‌کوین در نظر گرفته می‌شود.

اتریوم Ethereum یا به اختصار ETH به تغییر و تحول طرز کار اینترنت کمک می‌کند. خرید اجناس، اجرای اپلیکیشن‌ها، ذخیره رکوردها و غیره. اتریوم به دنبال تغییر دادن همه این موضوعات است. در این راهنما که به زبان بسیار ساده نوشته شده شما را با ایده اصلی اتریوم و نقش اتر در این چشم انداز آشنا می‌کنیم.

اتریوم چیست؟

اگر بیت‌کوین برای دنیای بلاک‌چین مثل فلاپی دیسک باشد، اتریوم را می‌توان تکنولوژی مثل سی‌دی در نظر گرفت. در واقع اتریوم نسخه تکامل یافته‌ای از فناوری بیت‌کوین است. بیت‌کوین توانست اثبات کند که می‌توان ارز دیجیتالی داشت که توسط اعضای جامعه ساخته شده و همه می‌توانند با داشتن یک والت آن را برای یکدیگر ارسال و دریافت کنند. همچنین مشکل خرج کردن دوباره هم رفع شد.

اتریوم شبکه‌ای است که قصد داره نحوه کار و فعالیت کمپانی‌ها در اینترنت را متحول کند. از طرفی اتر ارز دیجیتالی است که اتریوم از آن برای ساختن و حفظ شبکه استفاده می‌کند.

اما اتریوم توانست ثابت کند که بلاک‌چین قادر است کارهایی بسیار فراتر از ذخیره ارزش انجام دهد. می‌توان از آن برای سازماندهی افراد، ایده‌ها، کمپانی‌ها، پول، خدمات و غیره استفاده کرد. هر آنچه که امکان کد نویسی و استفاده از آن با قراردادهای هوشمند وجود داشته باشد، روی بستر اتریوم قابل ساخت است.

این ایده ساده به کمپانی‌ها امکان داد تا از اتریوم برای مدیریت املاک، سهام، قراردادها، اجرای بازی و حتی ساختن یک کشور خاص (مثل یکی از قبایل هندی که ایالت بلاک‌چین خاص خودش را ساخته) استفاده کنند.

آیا می‌دانستید؟

واحدهای کوچکتر اتر یعنی Gwei و Wei بر اساس نام Wei Dai یکی از اولین پیشگامان ارزهای دیجیتال نامگذاری شده اند.

چه کسی اتریوم را ابداع کرد؟

یک برنامه نویس روسی/کانادایی به اسم ویتالیک بوترین مقاله سفیدی که اتریوم بر پایه آن ساخته شده را نوشت اما سایر اعضا به ساختن این شبکه و جامعه کاربران و توسعه دهندگان آن کمک کردند که شامل Anthony Di Loria، Charles Hoskinson، Miha Alisie، Amir Chetrit، Joseph Lubin و Gavin Wood بودند.

تاریخچه‌ای مختصر از اتریوم

 • 2013: ویتالیک بوترین یک مقاله سفید نوشت که مفهوم اتریوم در آن تشریح شده بود.
 • ژانویه 2014: اتریوم به صورت عمومی رونمایی شد.
 • جولای 2014: اتریوم یک ICO راه اندازی کرد که کاربران در آن با پرداخت بیت‌کوین اتر می‌خریدند.
 • ژوئن 2016: 50 میلیون اتر از یک طرح فروش جمعی به سرقت رفت و توسعه دهندگان قبول کردند که با اجرای یک هاردفورک، این سرقت را لغو کنند.
 • مارس 2017: گروهی از شرکت‌های مختلف از جمله تویوتا، سامسونگ،، مایکروسافت، اینتل و جی پی مورگان سازمان غیرانتفاعی Enterprise Ethereum Alliance را تأسیس کردند تا به مناسب تر شدن ویژگی‌ها و قابلیت‌های اتریوم برای سازمان‌های بزرگ کمک کنند.

ویژگی خاص اتریوم

اتریوم تکنولوژی بیت‌کوین را دریافت کرده و آن را به چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال تبدیل کرد. اتریوم به توسعه دهندگان امکان می‌دهد اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) بسازند که قراردادهای هوشمند را در اینترفیسی که کار با آن بسیار راحت است، ترکیب می‌کند.

همه می‌توانند ارز دیجیتال خودشان را بر پایه اتریوم طراحی کرده و بنویسند.

اگر بیت‌کوین مثل طلای دنیای ارزهای دیجیتال باشد، اتریوم مثل نفت و سوختی است که این ماشین‌ها با آن کار می‌کنند.

آیا می‌دانستید؟

ویتالیک بوترین پس از مرور و بررسی مقاله‌های ویکی پدیا درباره عناصر و موضوعات علمی تخیلی، به نام اتریوم برخورد و نام اتریوم را بر این اساس انتخاب کرد.

اتر چیست و چطور تولید می‌شود؟

اتریوم شبکه‌ای است که هدف آن تغییر روش کار کمپانی‌ها در اینترنت است. از طرفی اتر ارز دیجیتالی است که اتریوم از آن برای ساختن و حفظ شبکه خودش استفاده می‌کند. در شبکه اتریوم هم مثل بیت‌کوین ماینرها با ایجاد بلاک و حل کردن معاماها اتر تولید می‌کنند. به این تکنیک ماینینگ گفته می‌شود.

تقریباً هر 15 ثانیه یک بلاک جدید به بلاک‌چین اتریوم اضافه می‌شود و کامپیوتر یا ماینری که معمای موجود در قلب بلاک را حل کند، اتر دریافت می‌کند.

در حال حاضر اتریوم هم از تکنیک ماینینگی شبیه بیت‌کوین استفاده می‌کند اما قصد دارد به زودی به سمت یک تکنیک متفاوت حرکت کند.

نحوه تهیه اتر

می‌توانید اتر را در اکسچنج‌ها بخرید یا خودتان ماینر شوید.

کارهای قابل انجام با اتریوم

می‌توان کارهای زیادی را با اتر انجام داد از جمله:

 • شبکه‌های اجتماعی: برای مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، دستمزد بگیرید.
 • ذخیره فایل: تمرکززدایی از سیستم‌های ذخیره فایل با هزینه‌ای بسیار کمتر
 • پرداخت بین مرزی: کاهش چشمگیر هزینه انتقال وجه بین مرزی
 • کارت پرداخت: کار بدهی بدون تماس برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات با اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال.
 • تبلیغات آنلاین: حذف واسطه‌ها از تبلیغات آنلاین. کاربران به صورت مستقیم و برای تماشای تبلیغات آنلاین دستمزد دریافت می‌کنند.
 • وام: وام‌هایی با پشتوانه بلاک‌چین و بدون بررسی اعتبار.

هنوز خیلی از این ایده‌ها اولین مراحل رشد و توسعه خودشان را سپری می‌کنند اما با توجه به شیوه ساخت اتریوم، همه این ایده‌ها می‌توانند عملی شوند.

آیا می‌دانستید؟

برخلاف بیت‌کوین، اتریوم هیچ محدودیتی در زمینه میزان تولید کوین‌های اتر ندارد.


آینده

اتریوم قصد دارد تبدیل به پلتفرمی شود که همه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی آن ساخته می‌شوند اما تا امروز با چند مشکل روبرو شده است. یکی از بزرگترین مشکلات اتریوم، سرعت تراکنش‌ها است. برای اینکه اتریوم تبدیل به شبکه‌ای شود که همه کمپانی‌های غیرمتمرکز روی آن ساخته می‌شوند، لازم است امکان اجرای همزمان تراکنش‌های بیشتری را فراهم کند. در حال حاضر اتریوم می‌تواند هر ثانیه 15 تراکنش اجرا کند در حالیکه ویزا قادر است تا 24 هزار تراکنش اجرا کند بنابراین اتریوم راه طولانی در پیش دارد.

چالش بعدی که اتریوم با آن روبرو شده مربوط به شبکه‌های دیگری مثل EOS، NEO و Tron است. این شبکه‌ها سعی به افزایش سرعت بدون تهدید امنیت دارند. هر کدام از این شبکه‌ها که زودتر به این جایگاه برسد، آینده دنیای غیرمتمرکز را در اختیار خواهد داشت.