سه شنبه, 18 آذر 1399 23:27

ارز US Dollar یا USDC چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

کوین US Dollar یکی از ارزهای دیجیتال است و طوری طراحی شده که ارزش آن مطابق با ارزش دلار آمریکا باشد.

پس از رونق گرفتن چشمگیر بیت‌کوین، بعضی از سرمایه گذاران به دنبال ارزهای دیجیتال باثبات تری بودند و به همین دلیل کوین‌های باثبات طراحی شدند که دارایی‌هایی واقعی پشتوانه آنها بودند. کوین دلار آمریکا (USDC) یکی از این کوین‌های جدید است که ارزش آن با دلار آمریکا برابر است.

کوین US Dollar چیست؟

کوین US Dollar یک کوین باثبات است که ادعا می‌شود ارزش آن به صورت یک به یک با دلار آمریکا برابر است. این یعنی ارزش هر کوین US Dollar (USDC) باید معادل با یک دلار آمریکا باشد و بنابراین ثبات مورد نیاز بازار ایجاد خواهد شد.

آیا می‌دانستید؟

شرکت Circle پشتوانه کنسرسیوم CENTRE است که فریم ورک‌ها و استانداردهای لازم برای پذیرش گسترده کوین‌های باثبات را طراحی می‌کند.

چه کسی کوین US Dollar را ابداع کرد؟

کوین US Dollar توسط اکسچنج بزرگ و محبوب کوین بیس و شرکت Circle که در بوستون و در حوزه اقتصاد کریپتو فعالیت می‌کند ساخته شد. چند کمپانی بزرگ از جمله گلدمن ساکس پشتوانه این کوین هستند.

شرکت Circle در سال 2013 و برای فراهم کردن ارسال انتقال وجه به شکل سریع و آسان شروع به فعالیت کرد. پس از آن، این کمپانی فعالیت‌های خودش را به حوزه ارزهای دیجیتال گسترش داد و توانست با خرید اکسچنج Poloniex میلیون‌ها دلار سرمایه جذب کند.

تاریخچه‌ای مختصر

  • می  2018: Circle از کوین US Dollar رونمایی کرد که با استفاده از یک صندوق سرمایه گذاری 110 میلیون دلار برای آن سرمایه جذب شد.
  • سپتامبر 2018: کوین US Dollar رسماً شروع به کار کرد.
  • دسامبر 2018: این توکن بر اساس آمار سایت CoinMarketCap رتبه پنجم را از نظر ارزش بازار کسب کرد.

ویژگی خاص کوین US Dollar

کوین US Dollar اولین یا محبوب ترین کوین دارای پشتوانه دلاری نیست و این جایگاه متعلق به تتر است اما تتر در چند سال اخیر از نظر وضعیت سرمایه و موجودی تحت انتقادات شدیدی قرار داشته. تتر ادعا می‌کند برای هر کوین Tether در گردش یک دلار در یک حساب بانکی پس انداز کرده اما فرایند بازرسی این دارایی‌ها شفاف نیست بنابراین هیچکس از وجود چنین پشتوانه‌ای اطمینان ندارد.

این شرایط منجر به افزایش تعداد کوین‌های باثبات دارای پشتوانه دلاری شده که پروسه بازرسی و تأمین سرمایه شفاف تری دارند از جمله جمینی دلار، True USD، پدوکس و حالا USDC.

هر چند USDC نسبت به سایر رقبا خاص و متمایز نیست اما آنچه که باعث متفاوت شدن آن شده، ویژگی‌های خاص آن است از جمله:

  • قانونمندی: کمپانی پدر USDC یک کسب و کار ارائه دهنده سرویس‌های پولی در آمریکاست. این یعنی این کمپانی تحت نظارت شبکه اجرایی جرایم مالی در آمریکاست که با پولشویی مبارزه می‌کند.
  • بازرسی کامل: USDC توسط شرکت Grant Thornton مورد بازرسی قرار می‌گیرد که یکی از 10 شرکت حسابداری برتر جهان است.
  • سرعت: ارسال دلار آمریکا از طریق سیستم‌های بانکی برای اشخاص و مؤسسات یک فرایند زمانبر است. USDC علاوه بر دارا بودن ثبات و ویژگی‌های مطلوب دلار آمریکا، سرعت اجرای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را هم دارد.

نحوه تولید USDC

کوین US Dollar مثل سایر ارزهای دیجیتال ماین نمی‌شود بلکه یک توکن ERC-20 است که می‌توان آن را در چندین اکسچنج با پرداخت دلار آمریکا خرید. کوین بیس اعلام کرده که 202 میلیون توکن دارد (که در حال حاضر 201 میلیون عدد آن در گردش است).

طرز کار USDC

پس از طی کردن مراحل KYC (شناسایی مشتریان) توسط کاربر، امکان برقراری ارتباط وی با یک حساب بانکی و انتقال وجه با استفاده از دلار آمریکا فراهم می‌شود. سپس این پول به USDC تبدیل می‌شود و مشتری می‌تواند از یک اکسچنج برای مبادله آن با سایر ارزهای دیجیتال استفاده کند.

همچنین مشتری می‌تواند USDC را به دلار آمریکا تبدیل کند که امکان واریز آن به حساب بانکی وجود دارد.

کارهای قابل انجام با USDC

امکان معامله USDC در Poloniex و Coinbase و سایر اکسچنج‌های بزرگ مثل Binance و Huobi وجود دارد.

آینده

سرمایه گذاران سنتی به دو دلیل از ارزهای دیجیتال دوری می‌کنند: نبود مقررات و نوسان شدید. هدف موج جدید کوین‌های باثبات تغییر این شرایط و تبدیل شدن به دروازه‌ای برای ورود مؤسسات بزرگ به این حوزه است. کمپانی پدر USDC اعلام کرده که این ارز می‌تواند ابزاری برای انتقال وجه در رقم‌های بالا باشد. کوین‌های باثباتی مثل USDC با فراهم کردن راهکاری جذاب تر جهت جذب مشارکت مؤسسات در حوزه ارزهای دیجیتال می‌توانند به پذیرش گسترده این ارزها کمک کنند.